Какво прави Акт 16 толкова важен? Каква е разликата между Акт 16 и Удостоверение за въвеждане в експлоатация/ Разрешение за ползване на строеж? Какви са процедурите, необходимите документи и цената за издаване на Акт 16? Може ли да се продаде имот без Акт 16? Има ли рискове при покупка на имот без Акт 16?
Акт образец 16 е най-дългоочакваният документ, тъй като се използва за установяване годността за ползване на дадена сграда. При Акт 16 строителните и монтажни работи са приключили, сключени са договори и са открити индивидуални партиди за ВиК, топлофикация и др. Сградата е вече годна за обитаване.
Акт 16 е последният от трите етапа на контрол по време на строителството (Акт 14, Акт 15 и Акт 16), с които се проследява дали строителните дейности отговарят на действащата нормативна уредба. Процедурата по издаване на отделните актове в строителния процес е регламентирана в Наредба №3 към Закона за устройството на територията (ЗУТ).
С Акт образец 14 се установява приемането конструкцията на сградата на етап “груб строеж” – ограждащи стени и покрив и въз основа на него общинската администрация издава удостоверение по чл. 181 ал. 2 от ЗУТ. Срокът за издаването на Акт 14 е 5 години след получаването на разрешение за строеж.
Със следващия Акт 15 се удостоверява годността за приемане на сградата, съответствието на строежа с одобрените проекти и изпълнение изискванията по чл. 169 от ЗУТ.
Акт 14 и Акт 15 са задължително условие за издаването на Акт 16, в което участва вече и държавен орган.
Информация дали дадена сграда има Акт 16 може да се получи в районна Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) или при продавача на обекта.
Каква е разликата между: Акт 16, Разрешение за ползване и Удостоверение за въвеждане в експлоатация
Макар да се ползва като синоним, Акт 16 всъщност е само основание за издаването на Разрешение за ползване за сградите от категория 1-3 (пътища, промишлени сгради, жилищни и смесени сгради високо строителство и др).
Самото разрешение се дава от специална Държавна приемателна комисия (ДПК), назначена от началника на ДНСК. Комисията проверява дали имотът е годен да бъде въведен в експлоатация, а началникът на ДНСК издава Разрешението.
Най-често сградите ново строителство спадат към 4 и 5 категория (ниско и средно застрояване) и за тях се издава единствено Удостоверение за въвеждане в експлоатация (Акт 16 не е необходим). Удостоверението издава главният архитект на общината след представянето на всички актове по време на строителството и доклад от фирмата, упражняваща строителен надзор.
За сградите 6 категория (напр. стопански постройки) Акт образец 16 не е нужен. Категориите на строежите са регламентирани в ЗУТ.
Процедура за издаване на Акт 16
Акт 16 и Разрешение за ползване за строежи 1-3 категория се издава по следната процедура:
- Подава се искане за назначаване на ДПК – в писмена форма от възложителя (упълномощено от него лице) до ДНСК. Отговор и назначаване на комисия/ отказ се получава в рамките на 14 дни.
- Представя се окончателен доклад на лицето, упражняващо строителен надзор; към него се прилага пълна документация на обекта;
- Назначената комисия установява изпълнението на строежа и съответствието му на одобрените проекти и действащата нормативна уредба по ЗУТ. ДПК съставя протокол 16 с предложение за издаване/ отказ на Разрешение за ползване.
- Въз основа на протокол 16 в срок от 5 дни началникът на ДНСК издава Разрешението или писмено мотивиран отказ.
Удостоверение за въвеждане в експлоатация при строежи 4-5 категория се издава след:
- искане за регистриране и издаване на Удостоверение, подавано от възложителя (упълномощено лице) до органа, издал разрешението за строеж (например, главния архитект на общината). Срокът за издаването на удостоверението е 7 дни.
- към искането се прилага пълната документация на обекта.
Какви са необходимите документи за Акт 16/ Удостоверение за въвеждане в експлоатация?
За издаването на Акт 16/ Удостоверение са необходими:
- документ за собственост; документ за учредено право на строеж в чужд имот или документ за право да се строи в чужд имот по силата на специален закон;
- разрешение за строеж;
- окончателен доклад на лицето, упражняващо строителен надзор;
- задължителни актове и протоколи;
- документ от Агенция по геодезия, картография и кадастър за предадена екзекутивна документация;
- договори с експлоатационните дружества за присъединяване към техническата инфраструктура.
В 7-дневен срок компетентния орган издава или отказва (с писмена мотивация) Удостоверение за въвеждане в експлоатация.
В рамките на този 7-дневен срок може да се извърши проверка на място.
При отказ, се дава възможност за отстраняване на причините за отказа, след което се подава ново искане.
Каква е цената за издаване на Акт 16?
Сумата за издаване на Акт 16 и Удостоверение на строежа за въвеждане в експлоатация зависи от категорията на строежа и вида на обекта. Цените за Акт 16 са регламентирани в Тарифа №14 за таксите, събирани от МРРБ и областните управители.
Може ли да се продаде имот без Акт 16? Има ли рискове при покупка на имот без Акт 16?
Още след издаването на Акт 14 имотите в даден обект могат да се прехвърлят с нотариален акт. Макар жилищата с Акт 14 и Акт 15 да са особено привлекателни заради по-ниската цена, купуването на имот без Акт 16 носи рискове. Дори да е закупено, жилището не може да бъде обитавано преди Акт 16, а гаранции за получаването му все още няма.
Ако искате да закупите жилище преди акт 16 трябва да знаете, че банките отпускат по-малък ипотечен кредит на по-ранните етапи.
Съдействие от адвокат по недвижими имоти
Ако сте решили да закупите имот на Акт 16, свържете се със специалист за:
- проверка за цялата документация, тежести и др.
- изготвяне на предварителен договор за покупко-продажба;
- откриване на ескроу сметка с цел защита.
How useful was this post?
Click on a star to rate it!
Average rating 5 / 5. Vote count: 39
No votes so far! Be the first to rate this post.