Гипсокартонът е един от материалите, които направиха революция в съвременното строителство. Гипсокартон приспада към графата “сухо строителство” поради лиспата на мокри процеси по време на използването му и ниската цена.
В световен мащаб водещи марки усъвършенстват собствените си системи с цел подобряване на качеството и възможностите. Гипсокартонът е тип модулна система на строителство, която позволява гъвкавост и свобода на идеите, както и много кратки строителни срокове.
За Европа лидер в сухото стоителство категорично е Кнауф, които през годините разработиха стотици системи адаптирани към всеки тип ремонт или строителство. В България за съжаление само малка част от монтажниците са запознати с възможностите и точните приложения на системите на Кнауф.
Масовото незнание сред строителите, често довежда до конструктивни грешки и проблеми, които във времето се оказват много неприятни за клиента.
Хилядите огледи, които сме направили през годините ни дадоха следната представа до какво довежда неправилното полагане на гипсокартон, а именно: течове, пукнатини, пропадания, грозни неравности и изключително лоша повърхност.
В нашия екип всички отговорни за полагането на гипсокартон са сертифицирани монтажници, което ни дава възможност да сме уверени в изпълнението, което предлагаме по време на ремонта на нашия клиент.
Като плюсове на гипсокартона можем да изтъкнем:
Времето за което се полага.
Перфектната нивелация.
Гладката повърхност готова за боядисване.
Възможност за полагане на голям брой трасета за инсталации.
Възможност за полагане на вата и други изолации.
За минуси се смятат:
Традиционното недоверие на клиента към гипсокартона.
Кухи стени.
Нужда от специални крепежи за закачане на тела.
Понякога цената е по-висока от друг тип строителство.
Може да се добавят и други плюсове и минуси, като това че е екологичен материл или че фирата често е голяма, но основните, по които клиента взима решение са тези.
Важно е да се знае, че всеки обект си има своите специфики и не може да се използват масовите системи всеки път. Например, в България в жилищните площи, често се прилага система за предстенна обшивка с един слой на обшивката, което не е достатъчно. За офис и търговска площ еднопластовата обшивка, чисто икономически е перфектна, но за жилище е желателно да е двупластова, като единия слой да е от гипсфазер (смес от 80% гипс и 20% целулозни влакна от вторична хартия, пресована на плоскости) за по-добра изолация.
За търговски площи, в стените на които са предвидени стелажи, има възможност за влагане на ПДЧ или други по-евтини плоскости с цел по-здрава основа за закачане на рафтове.
- http://stroeg.blogspot.com
- Предстенна обшивка с 16 см вата и гипсфазер.