Какво е кадастър

Какво е кадастър - Строителен Лидер Варна

Какво е кадастър

Кадастърът представлява опис на поземлените имоти. Какви данни съдържа информационната система и какви услуги и справки предлага?

Кадастър: какво представлява?

Кадастърът е съвкупност от данни за местоположението, границите и размерите на недвижимите имоти в България – поземлени имоти, сгради (включително на “груб строеж”) и самостоятелни обекти.

Кадастралната карта или план представя изображение на имотите с техните граници и кадастрални идентификатори.

Агенцията по геодезия, картография и кадастър към МРРБ създава, съхранява и поддържа кадастъра, който е свързан двустранно с Имотния регистър въз основа на идентификаторите на имотите. Тази връзка осигурява и информация за носителите на права на собственост и други вещни права върху имотите.

Кадастърът разполага с Кадастрално-административна информационна система (КАИС), публично достъпна онлайн. Всеки гражданин може да се регистрира и да подава заявления за услуги и справки в системата. КАИС предлага:

  • 12 услуги на Кадастрална карта
  • 19 услуги от Геокартфонд
  • 13 вида справки
Услуги на Кадастъра

Услуги на Кадастъра

Към момента всички справки и услуги в кадастъра са достъпни по електронен път и то не само в областните, но и в общинските центрове. Според последните промени в Закона, справки могат да се правят и от правоспособните инженери по геодезия.

Най-популярните услуги на кадастъра включват издаване на:

  • скица на имот
  • схема на самостоятелен обект в урбанизирана/ неурбанизирана територия
  • удостоверение за приемане или неприемане на проект за изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри
  • удостоверение за наличие/ липса на данни

Търсене

Търсенето и разглеждането на имотите в картата е безплатно, като може да се търси:

  • по идентификатор на имота (уникален код)
  • по адрес на недвижимия имот
  • чрез навигацията на картата в сайта
Изисквания за електронни услуги

Изисквания за електронни услуги

Заявления за справки и услуги могат да се подават онлайн, след регистрация с потребителско име и парола. Голяма част от справките не изискват наличието на електронен подпис.

Единствено процедурите по изменение на кадастралната карта изискват електронен подпис с цел идентификация, тъй като става дума за промяна на граници или собственост върху даден имот. Това дава възможност цялата процедура да се осъществи онлайн.

Физически и юридически лица, които не разполагат с електронен подпис, могат да се възползват от тези услуги с помощта на адвоката си.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

kais.cadastre.bg

Съгласно чл. 2 от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) кадастрална карта и кадастрални регистри (КККР) се създават за територията на цялата страна. КККР съдържат актуални данни както за границите, площта, вида територия и начина на трайно ползване на недвижимите имоти, така и за правото на собственост и другите вещни права върху тях. 

Задължително, преди сключване на предварителен договор за продажба на недвижим имот, собствениците трябва да проверяват има ли влезли в законна сила кадастрална карта и кадастрални регистри, тъй като за нотариалния акт, (който според предварителния договор следва да бъде сключен в някакъв срок), ще е необходима скица с правилно отразени данни за имота и собствеността върху него. Спецификата на производствата при промяна в кадастралната карта и кадастралните регистри могат да се проточат във времето. За някои производства е нужно да се уведомяват голям брой заинтересовани лица, да се издирват техните наследници и др. Самата заповед, с която се потвърждават извършените изменения в кадастралната карта, подлежи на съдебно обжалване от всяко заинтересовано лице, което означава, че скица, отразяваща исканото изменение на имота, ще бъде получена след влизане в сила на заповедта. При обжалване на заповедта, скица се издава след приключване на съдебното производство

Кадастралната карта съдържа границите на недвижимите имоти – поземлен имот, сграда, включително изградена в груб строеж и самостоятелен обект в сграда. Схемите на самостоятелните обекти в сграда отразяват взаимното разположение на самостоятелните обекти по етажи, но не съдържат данни за точното им пространствено положение и размери.
Всеки недвижим имот е еднозначно определен на територията на страната с идентификатора си. За всеки имот се съдържат данни за начина на трайно ползване и за трайното предназначение на територията, в чиито граници попада. В кадастралната карта се съдържат точките от геодезическата основа, наименованията на местности, улици, квартали, исторически и природни забележителности, водни течения, ж. п. гари и други, както и номерата от административните адреси на поземлените имоти.
В кадастралната карта са нанесени държавната граница, границите на административно – териториалните единици, на териториите с еднакво трайно предназначение и на землищните граници.

В кадастралния регистър на недвижимите имоти за всеки недвижим имот са отразени и площта на имота, административния му адрес, за сграда – етажността й, както и данни за собствениците и носителите на други вещни права, и актовете, от които те черпят правата си.

При изработване на ККР собственикът (при проведеното анкетиране от фирмата – изпълнител) е представил документите си за собственост или след като е установил грешката в изработените ККР е подал възражение, или е направил и двете.

Налице е дефект в картата, при което вина носи Агенцията по геодезия, картография и кадастър или фирмата – изпълнител. В този случай собственикът има право да подаде заявление до съответната служба по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота, в което да опише в какво се състои грешката и да посочи входящите номера на подадените документи (при анкетирането и/или при възражението), и да поиска грешката да бъде отстранена. Допуснатият дефект в ККР се отстранява служебно, без да се заплаща такса и без да се наема правоспособно лице – геодезист, което да изработи проект за отстраняване на грешката.

* Грешката е констатирана не в периода на изработване на ККР, а едва след влизането й в сила, като собственикът не е знаел или не е предприел действията описани в горната звездичка.

Собственикът трябва да наеме правоспособно лице – геодезист, което да подготви преписка за изменение на кадастралната карта, да заплати необходимите за това държавни такси (различни от сумите, които следва да заплати на правоспособното лице – геодезист) и да подаде заявление за промяна в кадастралната карта в съответната служба по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота.

Идентификаторът е уникален номер (уникален идентификационен номер на имота), който се дава на всеки недвижим имот – обект на кадастъра и включва кода по ЕКАТТЕ на населеното място, в чиято територия попада имота, номер на кадастрален район по кадастралната карта и номер на поземления имот. За сграда – към идентификатора на поземления имот, в който попада сградата се добавя и номера на сградата, а за самостоятелен обект в сграда – идентификаторът включва и номера на самостоятелния обект.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 25

No votes so far! Be the first to rate this post.

Строителни услуги с включени материали

СМР

ГРАД

М-ка

ЦЕНА

Груб строеж на къщи

Варна

кв.м 700 лв.

Ремонт на покриви

Варна, Добрич, Шумен кв.м 180 лв.

Фундаменти

Варна кв.м 250 лв.

Фундаменти

Добрич кв.м 270 лв.

Фундаменти

Шумен кв.м 290 лв.

Подпорни стени

Варна кв.м 270 лв.

Подпорни стени

Добрич кв.м 290 лв.

Подпорни стени

Шумен кв.м 320 лв.

Бетонни огради

Варна лин. м. 180 лв.

Бетонни огради

Добрич лин. м. 200 лв.

Бетонни огради

Шумен лин. м. 220 лв.

Бетонен път

Варна кв.м. 100 лв.

Бетонен път

Добрич кв.м. 115 лв.

Бетонен път

Шумен кв.м. 125 лв.