Фундаментна плоча, предимства, детайли

Фундаментна плоча

Основата на сградата може да се изпълни по няколко начина. При строителството в повечето случаи се използва лентов фундамент, а напоследък предимно в сглобяемото строителство, нискоенергийните и пасивните къщи се използва фундаментна плоча. Така че в енергийно отношение е отличен избор.


Какво е плаваща плоча


Какво е по-добре - лентов фундамент или фундаментна плоча? Фундаментната плоча не трябва да се бърка с подовата плоча от армиран бетон, която се изгражда върху лентови фундаменти и обикновено е с дебелина от 10 cm до 15 cm. Дебелината на фундаментната плоча се изчислява в зависимост от очакваното натоварване. Натоварването върху фундаментната плоча е собственото тегло на сградата, теглото на обзавеждането, мебелите и обитателите, метеорологичните фактори като сняг и вятър, както и възможността от явления като земетресения. Най-често дебелината на фундаментната плоча за жилищна сграда е между 30 cm и 40 cm. Според най-новите стандарти под плочата се поставя топлоизолация, затова плочата се нарича плаваща. Върху такава фундаментна плоча може да се издигне сглобяем или зидан обект..


Процеси при изпълнението на фундаментната плоча


Изкоп за фундаментната плоча и полагане на инсталациите
Първо се прави изкопът на строителната яма. Дълбочината на изкопа зависи от терена и носимоспособността на почвата. При достигане на здрава, носеща основа при изкопаването, следва трамбовано насипване на чакъл до височината, на която ще бъде изградена фундаментната плоча. В същото време се полагат инсталационните проводи. Върху така подготвената основа се излива бетон с дебелина 10 cm.
Хидроизолация и изолация на фундаментната плоча
Този слой бетон е основа за полагане на двойна хидроизолация - самозалепващи се битумни ленти. Следват 20 cm топлоизолация, екструдиран пенополистирол със застъпвания в ъглите, което всъщност води до плаваща фундаментна плоча. Първият слой топлоизолация трябва да се простира по цялата повърхност на плочата на основата, до около един метър от ръба на самата плоча.
Изливане на бетонната плоча
Следващата стъпка е поставянето на кофража за изливане на фундаментната плоча; полага се арматурата и проводите за инсталации. Следва изливане на бетона. Дебелината на фундаментната плоча се получава чрез статично изчисление и обикновено е някъде от 30 cm до 40 cm. Топлоизолация и хидроизолация също По краищата на фундаментната плоча се полагат също и топло- и хидроизолацията. Свързването на хоризонталната и вертикалната изолация не трябва да е под ъгъл от 90° поради опасност от напукване. Изработва се със специални опори под ъгъл от 45°.
Предимства на фундаментната плоча
Фундаментната плоча има следните предимства:

- по-малко изкопни работи,

- по-малко облицоване,

- по-обикновена арматура,

- по-бързо строителство,

- по-равномерно разположение,

- плочата е по-добра за лоши терени и

- най-добрата топлозащита на сградата в нашата страна.
Какво трябва да се има предвид при изпълнение на плочата на фундамента
Под фундаментната плоча може да се постави само топлоизолация с подходяща обявена твърдост, която няма да промени техническите характеристики, предвидени в проекта, дори и след продължително натоварване.

Изключително важно е най-долният ръб на плочата на основата да достига достатъчно дълбоко заради дренажа; през зимата, при замръзване, водата може да повдигне основата или в обратния случай, поради топенето, да причини набиване на основата, след което конструкцията може да бъде повредена. Долната повърхност на фундаментната плоча трябва да е под зоната на замръзване, на дълбочина най-малко 60 cm. Друго възможно решение е полагане на допълнителна топлоизолация на дължина минимум един метър от ръба на основната плоча, с което се постига подобен ефект.

Свързването на вертикална и хоризонтална хидроизолация трябва да се извърши чрез опори. Прекъсването на хидроизолацията, т.е. свързването й под остър ъгъл, може да застраши нейната непропускливост. Опорите и топлоизолацията, преди полагане на хидроизолацията, трябва да се защитят с по-тънка мазилка, за да не се стопят при обработката на хидроизолацията..


Цена на фундаментната плоча


За преценка на стойността на фундаментната плоча е необходим проект, който включва вида на терена, дълбочината на необходимия изкоп, достъпност, дебелина на плочата и изолацията и др. Като пример ще вземем еднофамилна къща, без сутерен, на равен парцел. Фундаментната плоча от 100 m2 да лежи върху 20 сm топлоизолация. Цената на изкопните работи е между 15 % и 20 % от общата стойност на инвестицията.

Стойността на топло- и хидроизолацията, както и изпълнението на всички работи, може да съставлява 30 % от общите разходи, като цената на фундаментната плоча нараства драстично с дебелината на топлоизолационния слой. Разходите за кофраж, арматура и изливане на плочата представляват 40-50 % от общата инвестиция. Като цяло, цената на квадратен метър основа за фамилна къща варира между 40 и 160 лева/m2..