ремонт на апартамент
Цялостният ремонт на апартамент е голямо начинание, както организационно, така и финансово. Най-важното в тази дейност е смислената координация на фазите на строителните работи, така че да се изпълняват непрекъснато, една след друга, но е необходимо и успешно планирана и изпълнена разходна оценка, без последващи изненади. За да успеете в това начинание, ние сме обобщили в най-важните линии всичко, което трябва да знаете.
Поискай безплатен оглед и оферта!
Контакт форма
Ние Ви осигуряваме всички необходими майстори за цялостен ремонт а Вие се договаряте само с един изпълнител.
- Бърз оглед и подробна оферта
- Договор и поемане на гаранции за цена, срок и качество
- Издаване на платежен документ и поемане на всички законови гаранции за ремонта
- виж цени
Изпрати запитване
Получи оферта...
- Запазете час за оглед!
- Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
- Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!
Как протича ремонтът на апартамента?
Ремонтът на апартамент в сграда или къща, независимо дали става въпрос за смяна на паркет или къртене на стена, изисква премахване на всички мебели. И ако вече го правите, не е безсмислено да отидете още една крачка напред и да подновите и останалото. Ако организирате сами ремонта, трябва да обърнете внимание на последователността на строително-монтажните работи, така че възможността за допълнителна работа и разходи да бъде елиминирана или поне сведена до минимум. Следователно, какъв е правилният ред?
(0) Жилището трябва да бъде напълно опразнено и след това да се пристъпи към къртене и груб строеж. (1) Следват груби ВиК работи, както и работи по електроинсталации (2) и поправка на подовете (замазка или подово покритие) (3). Ако се прави нова циментова замазка, преди тя да бъдат положена, всички ВиК работи, електроинсталации и евентуално подово отопление трябва да бъдат завършени (4). (5) Идеално е, когато замазката е непосредствено последвана от груба и фина шпакловка на стени и тавани. (6) Следва изглаждане, шлайфане и боядисване на стените. (7) Ако стените са само варосани, се поставя паркет или друго подово покритие. (8) На последно място в графика е монтажът на осветлението, ключове, контакти и други електрически съоръжения.
Разделихме работата на фази според практическия опит в изпълнението. Всеки етап носи със себе си определена част от разходите за материали и труд.
Нова електроинсталация
Електроинсталационните работи в стари апартаменти всъщност означават замяна на всички съществуващи проводи, кабели и табла. Електротехникът ще даде своята оферта за труд и материали според отбелязаните на плана места за връзки, контакти и ключове. Работите по електроинсталацията обикновено включват следното:
- подготовка на стените за полагане на PVC тръби,
- замяна на разпределителното табло и неговите връзки,
- замяна на електропроводите в целия апартамент,
- поставяне на нови кутии,
- монтаж на нови контакти и ключове,
- осветителна инсталация,
- включване и тестване на цялата система.
Цялостна смяна на водопроводи и канализация
Водопроводчикът, тоест майсторът по механични инсталации, първо, като част от къртене и груб строеж, ще премахне всички стари тръби и връзки, а след това, ако е необходимо, ще направи място за нови и ще ги монтира; по-късно, когато приключат работите по поставяне на фаянсови и теракотни плочки, ще монтира и санитарния фаянс. Офертата за ремонт на ВиК в апартамент обикновено включва следното:
- демонтаж и отстраняване на стари тръби и връзки,
- евентуално разбиване на пода за нови входове и изходи,
- монтаж на нови водопроводни тръби,
- монтаж на нови водосточни тръби,
- монтаж на нов санитарен фаянс в банята.
Строително-монтажни работи, къртене, подове
Всяка цялостна адаптация неминуемо изисква до известна степен строителни работи. Строително-монтажните работи са по-малка част от общите разходи, с изключение на събарянето на носещи стени. Строителните работи обикновено включват известно разрушаване, така че офертата, която получавате, може да включва следното:
- пренасяне на мебели, опразване на апартамента,
- премахване на дюшеме, паркет, плочки,
- премахване на каси, прозорци,
- извозване на отпадъците до депото,
- обработка на всички отвори,
- изравняване на пода или нова замазка,
- изграждане на тръбопроводи,
- груба и фина шпакловка на профилирани части на стени и тавани.
Цени на строително-монтажните работи
Цените на основните строителни работи при ремонт на средно голям апартамент са от около 250 до 650 лева на квадратен метър жилищна площ..
Ремонт на баня
Нова баня в апартамента може да бъде пропорционално голям разход, което е разбираемо. Ремонтът и модернизацията на старата баня изисква мащабна и добре планирана работа от различни майстори и занаятчии и накрая поставянето на санитарния фаянс. За такива работи, освен електро и ВиК инсталации, трябва да се извършат още:
- доставка на среден клас фаянсови и теракотни плочки,
- отстраняване на стари плочки,
- лепене на плочки и оформяне на фуги,
- доставка и монтаж на тоалетни чинии и казанчета,
- доставка и монтаж на душ-кабина или вана,
- доставка и монтаж на мивки,
- доставка и монтаж на смесителни батерии,
- доставка и монтаж на спомагателни материали и оборудване.
Цена за ремонт на баня
Един средностатистически ремонт на баня (в апартамент от около 60 m2) може да ви струва около 6 000 лева..
Бояджийски работи
Боядисването на апартамента е един от последните етапи от работата, когато вашият апартамент започва да прилича на това, което ще бъде. Бояджийските работи преди боядисването включват евентуално шпакловане и задължително шлайфане на стените, както и боядисване на тавана; ако решите и останалата част от апартамента може да се вароса, а може и да се боядиса. Работите, с които се занимават бояджиите са следните:
- шлайфане и изравняване на стените,
- покритие на всички стени и тавани с грунд,
- боядисване на дограмата и бетоновите повърхнини,
- боядисване на стени и тавани,
- обработка на преходи и ъгли.
Цени на бояджийските работи
Средните цени на бояджийските работи варират от 8 до 12 лв/m2, а цялостно боядисване може да струва около 400 евро, без материалите и допълнителни работи.
Поставяне на нов паркет
Паркетните работи ще направят ремонта на вашия апартамент завършен. Ако сменяте паркета по време на ремонта, съветваме ви да се спрете на трислоен готов паркет, защото той най-бързо и лесно се поставя. Реденето на паркета трябва да се извърши след боядисването. Изпълнителят на подови настилки трябва да изпълни следното:
- доставка на паркет,
- редене на паркета,
- циклене и лакиране на паркета.
Цени за редене на паркет
Цените за редене на паркет с циклене и лакиране са между 35 и 42 лв/m2. За среден апартамент от 60 m2 това би било между 2 100 и 2 520 лева.
Смяна на дограма
Трудно е да се прецени колко би струвала смяната на дограмата в средностатистически апартамент, тъй като това зависи най-вече от броя на интериорните врати и прозорците, от техния размер, дебелина и материалите, от които са направени. Монтажът на прозорец обикновено варира между 80 и 120 лева на брой. Сигурно е обаче, че покупката и монтажът на стандартни, фурнировани интериорни врати струва около 200 лева за брой. Входните врати пък, в зависимост от това какви са, т.е. каква сигурност имат и от какъв материал са изработени, варират между 400 и 1 500 лева.
Разходи за ремонт
И така, колко ще струва общо ремонтът на апартамента? Цената на цялостен ремонт на среден апартамент от 60 m2, според нашите изчисления, би била между 30 000 и 50 000 лева (гледани минимална и максимална квадратура и цени). Имайте предвид, че направихме изчислението на базата на средните цени на материалите и майсторските услуги, въпреки че всички цени са се повишили поне три пъти тази година. Във всеки случай, както вече казахме, цялостният ремонт на апартамента е доста натоварващ както логистично, така и като стойност..