Какво е Кадастър

Кадастър какво представлява?

Кадастърът представлява опис на поземлените имоти. Какви данни съдържа информационната система и какви услуги и справки предлага?
Кадастърът е съвкупност от данни за местоположението, границите и размерите на недвижимите имоти в България – поземлени имоти, сгради (включително на “груб строеж”) и самостоятелни обекти.

Кадастралната карта или план представя изображение на имотите с техните граници и кадастрални идентификатори.

Агенцията по геодезия, картография и кадастър към МРРБ създава, съхранява и поддържа кадастъра, който е свързан двустранно с Имотния регистър въз основа на идентификаторите на имотите. Тази връзка осигурява и информация за носителите на права на собственост и други вещни права върху имотите.

Кадастърът разполага с Кадастрално-административна информационна система (КАИС), публично достъпна онлайн. Всеки гражданин може да се регистрира и да подава заявления за услуги и справки в системата. КАИС предлага:

12 услуги на Кадастрална карта
19 услуги от Геокартфонд
13 вида справки

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

Услуги на Кадастъра


Към момента всички справки и услуги в кадастъра са достъпни по електронен път и то не само в областните, но и в общинските центрове. Според последните промени в Закона, справки могат да се правят и от правоспособните инженери по геодезия.

Най-популярните услуги на кадастъра включват издаване на:

скица на имот
схема на самостоятелен обект в урбанизирана/ неурбанизирана територия
удостоверение за приемане или неприемане на проект за изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри
удостоверение за наличие/ липса на данни
Търсене

Търсенето и разглеждането на имотите в картата е безплатно, като може да се търси:

по идентификатор на имота (уникален код)
по адрес на недвижимия имот
чрез навигацията на картата в сайта.


Изисквания за електронни услуги


Заявления за справки и услуги могат да се подават онлайн, след регистрация с потребителско име и парола. Голяма част от справките не изискват наличието на електронен подпис.

Единствено процедурите по изменение на кадастралната карта изискват електронен подпис с цел идентификация, тъй като става дума за промяна на граници или собственост върху даден имот. Това дава възможност цялата процедура да се осъществи онлайн.

Физически и юридически лица, които не разполагат с електронен подпис, могат да се възползват от тези услуги с помощта на адвоката си..


Често задавани въпроси


КАКВО НАЛАГА ИЗРАБОТВАНЕТО НА НОВА КАДАСТРАЛНА КАРТА И РЕГИСТРИ?
Съгласно чл. 2 от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) кадастрална карта и кадастрални регистри (КККР) се създават за територията на цялата страна. КККР съдържат актуални данни както за границите, площта, вида територия и начина на трайно ползване на недвижимите имоти, така и за правото на собственост и другите вещни права върху тях.
ЗАЩО ГРАЖДАНИТЕ ТРЯБВА ДА ПРЕДОСТАВЯТ КОПИЕ ОТ НОТАРИАЛНИЯ АКТ НА СОБСТВЕНОСТТА СИ?
При създаване на КККР за попълване на данните за собствеността се използват и данните, събрани по служебен път от разписните списъци към кадастралните планове, данните от данъчните декларации и др., но за да бъдат сведени до минимум евентуални грешки при прехвърляне на информацията като например записване на „стари“ актове за собственост, както и за да бъдат записани в КРНИ пълни и актуални данни за собствеността на даден недвижим имот, е необходимо и представяне на документи за собственост от собственика на имота.
Именно за постигането на тази цел в чл. 38, ал. 1, т. 3 от ЗКИР е предвидено задължение за собствениците на имотите да представят на служител от съответната служба по геодезия, картография и кадастър (СГКК) или на фирмата, която изработва КККР, акта за собственост, който удостоверява правата върху имота.
ИМА ЛИ НАЧИН, ДОКУМЕНТИТЕ ДА БЪДАТ ПОДАВАНИ ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ, ЗА ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ЧАКАНЕТО ПО ОГРОМНИТЕ ОПАШКИ?
Да, собственикът може да сканира акта за собственост и да го подаде като електронно заявление
ПРЕДСТОИ МИ СКЛЮЧВАНЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА ПРОДАЖБА НА ИМОТ. ТРЯБВА ЛИ ПЪРВО ДА ПРОВЕРЯ ...
Задължително, преди сключване на предварителен договор за продажба на недвижим имот, собствениците трябва да проверяват има ли влезли в законна сила кадастрална карта и кадастрални регистри, тъй като за нотариалния акт, (който според предварителния договор следва да бъде сключен в някакъв срок), ще е необходима скица с правилно отразени данни за имота и собствеността върху него. Спецификата на производствата при промяна в кадастралната карта и кадастралните регистри могат да се проточат във времето. За някои производства е нужно да се уведомяват голям брой заинтересовани лица, да се издирват техните наследници и др. Самата заповед, с която се потвърждават извършените изменения в кадастралната карта, подлежи на съдебно обжалване от всяко заинтересовано лице, което означава, че скица, отразяваща исканото изменение на имота, ще бъде получена след влизане в сила на заповедта. При обжалване на заповедта, скица се издава след приключване на съдебното производство
КАКВИ ДАННИ СЕ СЪДЪРЖАТ В КАДАСТРАЛНАТА КАРТА И КАДАСТРАЛНИЯ РЕГИСТЪР НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ?
Кадастралната карта съдържа границите на недвижимите имоти – поземлен имот, сграда, включително изградена в груб строеж и самостоятелен обект в сграда. Схемите на самостоятелните обекти в сграда отразяват взаимното разположение на самостоятелните обекти по етажи, но не съдържат данни за точното им пространствено положение и размери.
Всеки недвижим имот е еднозначно определен на територията на страната с идентификатора си. За всеки имот се съдържат данни за начина на трайно ползване и за трайното предназначение на територията, в чиито граници попада. В кадастралната карта се съдържат точките от геодезическата основа, наименованията на местности, улици, квартали, исторически и природни забележителности, водни течения, ж. п. гари и други, както и номерата от административните адреси на поземлените
имоти.
В кадастралната карта са нанесени държавната граница, границите на административно – териториалните единици, на териториите с еднакво трайно предназначение и на землищните граници.

В кадастралния регистър на недвижимите имоти за всеки недвижим имот са отразени и площта на имота, административния му адрес, за сграда – етажността й, както и данни за собствениците и носителите на други вещни права, и актовете, от които те черпят правата си.
КАДАСТРАЛНАТА КАРТА И КАДАСТРАЛНИТЕ РЕГИСТРИ (ККР) СА ОДОБРЕНИ И ВЛЕЗЛИ В СИЛА, НО ИМОТЪТ НЕ Е НАНЕСЕН ИЛИ Е НАНЕСЕН НЕПРАВИЛНО
При изработване на ККР собственикът (при проведеното анкетиране от фирмата – изпълнител) е представил документите си за собственост или след като е установил грешката в изработените ККР е подал възражение, или е направил и двете.

Налице е дефект в картата, при което вина носи Агенцията по геодезия, картография и кадастър или фирмата – изпълнител. В този случай собственикът има право да подаде заявление до съответната служба по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота, в което да опише в какво се състои грешката и да посочи входящите номера на подадените документи (при анкетирането и/или при възражението), и да поиска грешката да бъде отстранена. Допуснатият дефект в ККР се отстранява служебно, без да се заплаща такса и без да се наема правоспособно лице – геодезист, което да изработи проект за отстраняване на грешката.

* Грешката е констатирана не в периода на изработване на ККР, а едва след влизането й в сила, като собственикът не е знаел или не е предприел действията описани в горната звездичка.

Собственикът трябва да наеме правоспособно лице – геодезист, което да подготви преписка за изменение на кадастралната карта, да заплати необходимите за това държавни такси (различни от сумите, които следва да заплати на правоспособното лице – геодезист) и да подаде заявление за промяна в кадастралната карта в съответната служба по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота.
ЗА КАКВО СЛУЖИ СКИЦАТА (СХЕМАТА) НА НЕДВИЖИМ ИМОТ ОТ КАДАСТРАЛНАТА КАРТА?
ЗА КАКВО СЛУЖИ СКИЦАТА (СХЕМАТА) НА НЕДВИЖИМ ИМОТ ОТ КАДАСТРАЛНАТА КАРТА?
В територия с одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри, за извършване на разпоредителна сделка с недвижим имот – поземлен имот, сграда или самостоятелен обект в сграда, се изисква скица на поземления имот или сградата, или схема на самостоятелния обект в сграда. Скицата (схемата) на недвижимия имот се издават на специална бланка, съдържаща логото на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, от службата по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота. Скицата (схемата) съдържат данни от кадастралната карта и кадастралния регистър на недвижимите имоти.
КАКВО Е ИДЕНТИФИКАТОР НА НЕДВИЖИМИЯ ИМОТ?
Идентификаторът е уникален номер (уникален идентификационен номер на имота), който се дава на всеки недвижим имот – обект на кадастъра и включва кода по ЕКАТТЕ на населеното място, в чиято територия попада имота, номер на кадастрален район по кадастралната карта и номер на поземления имот. За сграда – към идентификатора на поземления имот, в който попада сградата се добавя и номера на сградата, а за самостоятелен обект в сграда – идентификаторът включва и номера на самостоятелния обект.




.




ГРИЖИ ЗА БЕТОНА СЛЕД ПОЛАГАНЕТО МУ

Грижата за бетона представлява защита на пресния бетон от изпаряване на водата и температурни крайности, които могат да повлияят неблагоприятно на хидратацията на цимента. За да може бетонът да...

Виж още

9 ПРИЧИНИ ДА ИЗБЕРЕМ ТРИСЛОЕН ВМЕСТО МАСИВЕН ПАРКЕТ

Когато става въпрос за добавяне на топлина и красота в дома Ви, нищо не превъзхожда прекрасната и неостаряваща визия на естествения дървен под. Както масивните, така и трислойните паркети от...

Виж още

Какво е Акт 14?

Какво е Акт 14? Издаването на Акт образец 14 е много важен етап от строителството. Макар сградата да не е завършена и готова за въвеждане в експлоатация, Акт 14 за приемане...

Виж още

Полезни съвети преди асфалтиране

Асфалтирането е един от най-разпространените методи за подобряване на пътната инфраструктура. За да може той да бъде максимално ефективен и устойчив е необходимо да бъде правилно положен. Ето защо решихме...

Виж още

Предимства на дървени сглобяеми къщи

Устойчивост на земетръс – изпълнят ли се правилно дървените къщи са много устойчиви по време на земетресение поради: прикрепянето на обшивки и фасадна облицовка към многобройните дървени вертикални и хоризонтални греди...

Виж още

Колко струва монтажът на ламиниран паркет?

Средната цена на ламинирания паркет е 17,49 лв. на кв.метър, а цената за поставянето му е около 3,50 лв. на кв.метър. Тоест за услугата плюс материалите се заплащат средно 21...

Виж още

Изолация на масивни стени

Изолирането на здрави стени на вашия дом може да бъде чудесен начин да спестите пари от сметките си за енергия, като същевременно помагате в борбата с изменението на климата. Това...

Виж още

Как да разберем подходяща ли е декоративната мазилка, която сме избрали?

Наред с декоративните си функции, основната задача на мазилката е да защитава строителните елементи на сградите от атмосферните влияния, като повишена влага, замърсявания и микроорганизми. Мазилките трябва да бъдат здрави,...

Виж още

Гипсови работи цени

Колко струва сухо строителство? Монтирането на преградна стена е лесно и бързо, а цената може да се повиши най-вече заради дебелината на стената и евентуалната шумоизолация. Цената на обикновена преградна...

Виж още