Покривни равнини - един, два или повече ската

Скатове на покриви

Формата на покрива се влияе от много фактори, като например влиянието на времето, контекста на пространството, желанията на собственика и други подобни. В България все още най-разпространени са скатните покриви или по-точно четирискатните покриви, които в някои региони са най-целесъобразни поради годишното количество снеговалеж. Този текст е резултат от нашето проучване на видовете и формите на покривите и техните характеристики: плоски и така наречените скатни покриви с един, два или повече ската.

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

Какво влияе върху формата на покрива


Наклонът на покрива зависи от желанията на клиента
Първият аспект, който влияе върху формата на покрива и който трябва да се подчертае, е желанието на клиента. Може би вдъхновени от изображения от различни медии, клиентите много често търсят устойчиви, „разчупени“ покриви. Трябва обаче да се подчертае, че многоскатният покрив не е най-подходящият избор. На първо място: колкото по-разчупена е формата на покрива, колкото повече външни повърхности, състави и изрези има, толкова повече топлинни загуби гарантира. Освен това, колкото повече покривни равнини има, толкова повече са контактите и фугите им – те са и най-рисковите елементи за изпълнение на покривна конструкция, защото всяка е потенциална точка на теч в бъдеще. И накрая, един покрив, разделен на толкова много наклони, не е нито естетически най-доброто решение, нито архитектурно, тъй като изисква и специално приспособяване на вътрешното пространство.
Метеорологични условия и наклон на покрива
Друг аспект, който влияе върху разчленяването на покрива, определено са атмосферните условия. Архитектурните характеристики на всяка сграда, включително покривната конструкция, не може да бъдат определени извън естествените условия на района, в който ще бъде изградена. Така например, покривите при алпийската архитектура са по-стръмни и имат по-големи стрехи, така че водата и снегът да се стичат по-бързо от покрива. За разлика от тях, формата на покривите в крайбрежните райони са по-полегати, главно заради силните ветрове и по-малкото количество валежи.
Наклонът на покрива се определя от местоположението
Освен самото географско положение, формата и наклонът на покрива се влияе и от местоположението. Характеристиките на архитектурата са се адаптирали с течение на времето както към географски и микроклиматични фактори, така и към исторически или, по-скоро, към традиционни фактори. В тази връзка има разделение на покривите според броя на равнините (едноскатни, двускатни и многоскатни) и според наклона (наклонени и полегати)..


Наклон на покрива и законодателство


На основание чл. 169 от Закона за устройство на територията ("Държавен вестник на РБ", бр. 1/2001), Министърът на регионалното развитие и благоустройството издава Наредба № 7 от 22. 12. 2003 г. за правила и норми за устройство на отделните видове територии и устройствени зони в сила от 13. 01. 2004 г., в която са разписани общите правила и условия за устройство, регулация и застрояване, които определят размера, формата и площта на парцела за строеж което се образува, начина на разположение на строителните участъци, регулационните и строителните линии, строителните правила, т.е. правилата за определяне на положението, височината и външния вид на сградата, както и други строителни правила. С други думи, има разпоредби относно изграждането на покриви в определени строителни зони и без да се спазват тези разпоредби при планиране на сгради, вие дори не можете да получите разрешение за строеж.

Наклонът на покрива е предписан от закона, за да се запази типичната и автохтонна архитектура на селото и определени географски райони. Благодарение на това се запазват архитектурните особености на изградения ландшафт. Информация колко трябва да е наклона на покрива можете да намерите в справката за местоположение, която получавате от надлежните административни служби. Информацията за местоположението показва диапазона на наклона на покрива.
Ако наклонът на скатовете на покрива не е според разпоредбите или не е посочен в данните за местоположение, няма да получите разрешение за строеж!.


Двускатен покрив


Класически двускатен покрив
Не толкова често срещана форма на покрив в България е така нареченият двускатен, който може да бъде класически, с равни покривни повърхности или асиметричен, със скатове с различна дължина. Двускатният покрив е създаден в нашата среда главно поради природни географски и атмосферни характеристики. Двускатните покриви, се проектират с наклони между 5° и 30° (покриви с лек наклонен) и от 30° и нагоре (стръмни).
Покривни скатове
Двускатните покриви с наклон 50°-55° се считат за по-стръмни, докато тези между 20° и 30° имат по-лек наклон. Наклонът на покрива от двете страни е важен поради използваемостта на пространството под тези скатове. Ако желаете жилищна мансарда под двускатната конструкция, наклоните трябва да са между 20° и 45°, а ако желаете по-голям ъгъл на покрива (по-малък наклон и по-плосък покрив), е необходима по-голяма височина на фронтона. Минималната използваема светла височина е 1,50 m. Части от помещенията с височина под тази линия не се считат за полезна жилищна площ и не се включват в изчисляването на полезната площ на сградата.
Двускатен покрив и фронтон
Стената на фронтона се използва за регулиране на височината на двускатния покрив и оказва влияние на полезната площ на пространството под покривното покритие. Колкото по-висока е тази стена, толкова по-висок ще бъде таванът на мансардата под покрива. Ако не искате фронтон, двускатният покрив трябва да е по-стръмен; идеалните скатове в такива случаи са с наклон между 20° и 35°, но трябва да сте наясно, че по-стръмните равнини означават много по-голям, т.е. по-тежък покрив. Почти навсякъде информацията за местоположението определя допустимия абсолютен ъгъл на обекта, който двускатният покрив не трябва да надвишава, така че трябва да се изчисли точно на каква височина ще бъде най-високата точка на билото спрямо ската.
Едноскатен покрив
Използването на едноскатен покрив е все по-разпространено, което има смисъл, когато проектантът иска да използва максимално слънчевата страна на сградата. Тази форма на покривната конструкция позволява да се улови възможно най-много слънчева енергия и светлина и по този начин да се намалят топлинните загуби на сградата, така че ако има реални условия за такова решение, е жалко да не се използват. Едноскатният покрив е полезен и ако всички спални са ориентирани от едната страна на фасадата, а от другата страна има само коридор, проход или галерия, които ги свързват. В противен случай трябва да внимавате, тъй като може да се окаже, че къща с едноскатен покрив е несвързана и по отношение на дизайна не е толкова естетична.
Многоскатен покрив
Покрив с няколко наклонени равнини е подходящ за сгради, които не изискват допълнителна жилищна площ, в смисъл на мансарди или тавански помещения. Тъй като има четири страни, които обикновено се срещат точно в средата на върховете на "кутията" на сградата, покривните равнини може да бъдат малко по-ниски от тези на двускатния покрив. Този тип конструкция е идеална за сгради с равномерен квадратен етажен план. Четирискатните покриви са много популярни, особено на стари градски вили или летни къщи с квадратен етажен план.
Плосък покрив
Плоските покриви са все по-често срещани. Вече е константа в обществените сгради, тъй като по-лесно се изпълняват, но все повече се използват и при фамилни къщи. Използването му има смисъл, ако е съобразено с контекста на пространството и е особено препоръчително, когато става въпрос за градско строителство. Използването на плосък покрив има смисъл особено когато около самата сграда няма достатъчно място и искате да замените липсата на двор с покривна тераса или озеленен покрив..




Видове бетонни настилки

Бетонът е един от най-универсалните и издръжливи материали, използвани в строителството, и е намерил широко приложение при павиране на пътища, магистрали, летища и други инфраструктурни проекти. Различни видове техники за...

Виж още

КАК ДА ЗАПАЗИТЕ ВАШАТА ЛАМИНИРАНA НАСТИЛКА КАТО НОВА ЗА ПО- ДЪЛГО?

КАК ДА ЗАПАЗИТЕ ВАШАТА ЛАМИНИРАНA НАСТИЛКА КАТО НОВА ЗА ПО - ДЪЛГО ? Освен че са изключително хигиенични , ламинираните паркети KRONOTEX са много...

Виж още

Разликата между акрилна боя и латекс

Акрилна боя или латексова да изберем? Какви са предимствата и недостатъците на едното и друтото решение? Пред всеки собственик на дом, стоят множество въпроси и избори относно интериорният дизайн, един от...

Виж още

Подходящи цветове за кухнята

Като едно от най-важните помещения в дома, кухнята заслужава внимание при декорация, за да изпитвате още по-голяма удоволствие. С правилните избори не само ще храните стомаха си, но и очите...

Виж още

Асфалтиране в частни имоти

Асфалтирането на частни имоти е важна услуга, която помага да се подобри функционалността, естетиката и стойността на едно жилище или комерсиално пространство. В тази статия ще разгледаме процеса на асфалтиране,...

Виж още

Фундаментна плоча, предимства, детайли

Основата на сградата може да се изпълни по няколко начина. При строителството в повечето случаи се използва лентов фундамент, а напоследък предимно в сглобяемото строителство, нискоенергийните и пасивните къщи се...

Виж още

Кое е най-подходящото осветление за офиса?

Съвременното офис пространство трябва да бъде добре организирано, като се цени особено усещането за свобода, въздух и свободно пространство. Не на последно място трябва да се спомене и осветлението, от...

Виж още

Кой е най-добрият тип топлоизолация?

Изолацията се предлага в различни форми и няма два еднакви вида изолация. Това не означава, че единият вид изолация е по-добър от другия, а че различните видове са предназначени за...

Виж още

Успешно полагане на фасадни мазилки

Развитието на технологиите в глобален план се отрази и на качествата на мазилките. Съвременните материали удължиха живота на мазилките, устойчивостта на цветовете и подобриха защитните функции. Въпреки всички подобрения в...

Виж още