дървен материал за покриви

Дървесина и дървен материал за покриви

Покривната конструкция има тройна роля: той е носещата част на покрива, конструктивен елемент, който носи покривното покритие и в същото време издържа на всякакви променливи натоварвания (дъжд, сняг, вятър), докато от вътрешната страна позволява поставянето на топло- и хидроизолация, така че нито таванът, нито самата къща да нямат топлинни загуби или евентуални щети заради проникване на вода. Тъй като изграждането на покрива трябва да се извършва от професионалисти и не е препоръчително да го поемате сами, все пак има неща, които трябва да знаете.

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

Коя дървесина е подходяща за покрива на къщата


Преди да се пристъпи към правилното оразмеряване и конструктивните изчисления на носещата способност на покрива, е необходимо първо да се избере подходящият вид дървесина, тоест дървен материал. Дървесината, подходяща за покривна конструкция, е тази, която запазва всичките си физически свойства във времето.
Дървесните видове, използвани за скелета на носещата конструкция на покрива (ребра, подложни греди, било, колони, паянти и т.н.) трябва да се секат и режат в точно определени периоди от годината и най-вече да се сушат, със средно съдържание на влага не повече от 15 %. За да се предпази дървесината от паразити (гъбички, насекоми), винаги се препоръчва импрегниране (фунгицидни и инсектицидни покрития)..


Видове дървесина за изработка на покривна конструкция


Смърч за покривна конструкция
Смърчът е най-често използваната дървесина за покривна конструкция. Това е широко разпространен, лек и достъпен дървен материал. Има задоволителна здравина и устойчивост на влага, което го прави подходящ за използване при различни климатични условия. Смърчът, също така, лесно се обработва, така че се препоръчва за направата на греди за покривната конструкция.
Дървесина от лиственица за изработване на покриви
Дървесината на лиственицата е здрава и издръжлива, с отлична твърдост и устойчивост на влага. Тя е по-тежка от смърча и по-трудно се обработва, но е по-добър избор, ако трябва да направите покрив с по-големи размери. Благодарение на своята здравина и издръжливост лиственицата е подходяща и за направата на греди, колони и опори.
Дъбова дървесина за изработване на покриви
Дъбът има здрава и издръжлива дървесина, подходяща за изграждане на покриви, за които се очаква голямо натоварване. Дъбът е по-тежък и по-твърд от другите видове дървесина, което прави по-трудна обработката му, но има отлична здравина и устойчивост на влага.
Напречно слепена дървесина като материал за покриви
Този вид дървен материал се състои от множество слоеве дървесина, залепени напречно един на друг. Резултатът е здрава и дълготрайна конструкция със запазване на естествения вид на дървото..


Подготовка на дървения материал за изработка на покривна конструкция


Подготовката на дървесината за изработка на покрива е от жизненоважно значение, защото само по този начин дървесината ще стане издръжлива и дълготрайна.
Сушене на дървесината
Дървесината трябва да бъде добре изсушена, преди да се използва за изграждането на покрива. Дървесината може да се суши по два начина: естествен и изкуствен.

Когато дървесината за дървен материал се суши естествено, тя се поставя на сухо място, където въздухът циркулира безпрепятствено и непрекъснато, като постепенно изсушава дървения материал. Процесът на сушене може да продължи от няколко седмици до няколко месеца, в зависимост от влажността и температурата на околната среда. Изкуственото сушене на дървесина е процес, при който дървесината се поставя в сушилна камера, където температурата и влажността на въздуха се контролират, всъщност се регулират на точно определени нива. Този процес позволява по-бързо изсъхване на дървесината и контрол върху крайната влажност на дървесината.
Правилно изсушената дървесина има влажност между 12 и 15 %.
Обработка на дървения материал за покриви
Дървесината трябва да бъде обработена, за да се премахнат всички неравности и повреди. Това включва обелване на кората, пукнатини и чепове. Чеповете по гредите може да бъдат проблем при изграждането на покрив, тъй като представляват слаби места и намаляват здравината им. Ето защо всички чепове трябва да бъдат отстранени преди използването им в конструкцията и да се прецени къде в конструкцията може да се постави тази греда.
Импрегниране на дървения материал
Импрегнирането на дървесина е процес, при който дървото се третира със специални средства, предотвратяващи развитието на мухъл, гниене и вредители. Това удължава живота на сградата и в същото време я прави по-устойчива на атмосферни влияния. Импрегнирането на дървесината се извършва чрез издухване на определен препарат под налягане или потапяне на дървото в специална вана.
Шлайфане на дървения материал
Преди сглобяването и монтажа на покривната конструкция, гредите трябва да се шлайфат, така че да се получат напълно гладки страни и ръбове. Шлайфането на дървесината спомага и за по-доброто усвояване на повърхностите от средствата за импрегниране и защита, както и евентуално боядисване.
Покривни елементи - оразмеряване
Следващата стъпка е да се определят точните размери на покривната конструкция. Покривните елементи трябва да са такива, че да понасят безпроблемно различни видове товари и да издържат на постоянното влияние на външната среда. Покривът на къщата трябва да издържа собственото си тегло, теглото на покривното покритие и влиянието на различни природни сили, т.е. променливо натоварване (сняг, вятър). Ако решите да инсталирате слънчеви панели, това трябва да се вземе предвид при определяне на размерите и пропорциите на покривната конструкция, тъй като те също представляват допълнителна тежест.
Дървен материал за покривна конструкция - елементи на покрива на къщата
Основните елементи на покрива са ребра (носачите на покривното покритие), подложни и средни греди, било, колони (попове) и основни биндерни греди. Конструкцията на покрива се допълва от така наречения вторичен покрив, т.е. "скара", която се състои от подреждането на напречни и надлъжни летви; накрая идва покривното покритие. Вътрешните строителни материали, необходими за затваряне на покрива, са топлоизолация (монтирана между гредите), допълнителна изолация под гредите (подконструкция) и вътрешни довършителни елементи (най-често гипсокартонени плочи).
Покрив - цени
Цената на покрива зависи преди всичко от материалите, вида на конструкцията, тоест от наклона на покривната равнина (плоска, наклонена, скосена) и разбира се от изпълнителя. В този смисъл, цените варират от 57 лева/m2 до 70 лева/m2.
Дървен материал - цени
Цените на фасониран дървен материал варират между 95 и 140 лева/m3..




КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА LED ОСВЕТЛЕНИЕТО?

Преди да стигнем до модерните LED осветителни тела, трябва да знаем през какво е преминало човечеството, докато стигне до тях....

Виж още

Навеси

Навесите предоставят защита от слънцето, дъжда и други атмосферни условия, като същевременно добавят естетически вид към пространството. Различните видове навеси предлагат различни функции и стилове, които могат да бъдат персонализирани...

Виж още

Различни видове подпорни стени и тяхното предназначение

Подпорната стена е конструкция, предназначена да задържа почвата или да издържа на натиск върху земята. Това е структура, която е проектирана да запази формата на пейзаж, откъдето идва и името...

Виж още

9 ПРИЧИНИ ДА ИЗБЕРЕМ ТРИСЛОЕН ВМЕСТО МАСИВЕН ПАРКЕТ

Когато става въпрос за добавяне на топлина и красота в дома Ви, нищо не превъзхожда прекрасната и неостаряваща визия на естествения дървен под. Както масивните, така и трислойните паркети от...

Виж още

КАК ДА ЗАПАЗИТЕ ВАШАТА ЛАМИНИРАНA НАСТИЛКА КАТО НОВА ЗА ПО- ДЪЛГО?

КАК ДА ЗАПАЗИТЕ ВАШАТА ЛАМИНИРАНA НАСТИЛКА КАТО НОВА ЗА ПО - ДЪЛГО ? Освен че са изключително хигиенични , ламинираните паркети KRONOTEX са много...

Виж още

Бетон

Бетонът е композитен строителен материал, получен в резултат от втвърдяването на смес от цимент, вода, пясък, едър добавъчен материал (трошен камък или речен чакъл), а в някои случаи химични и/или...

Виж още

Съвети за избор на входни врати

Изборът на входна врата не е лесно начинание. Основно, подобен тип врати, избирайки ги веднъж, се разчита, че ще служат дълги години, например 10 и повече години, при това при...

Виж още

Какво трябва да знам при започване на строеж?

За начало на строежа, въз основа на издаденото разрешение за строеж, се счита денят на съставяне на протокола за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво,...

Виж още

Издаване на разрешение за строеж

Първоначално е необходимо да бъде изготвен инвестиционен проект на база издадена и съгласувана с експлоатационните дружества Виза за проектиране. Изготвеният проект по всички части се внася в съответната община за...

Виж още