Проектиране на стълби, дълбочина и височина на стъпалото

Проектиране на стълби

Стълбите се считат за важен структурен елемент на всяка сграда с повече от един етаж. Основната функция на вътрешните стълби е да преодоляват височинните разлики между етажите. Стълбите разделят цялата височина на етажа на по-малки височини, специално пригодени или по-скоро оразмерени според пропорциите на човешкото тяло. При проектирането на стълбище трябва да се обърне специално внимание на височината между етажите, ширината, височината и дълбочината на всяко стъпало, наличното пространство между етажите, което влияе върху цялостния дизайн на структурата и конструкцията, както и дебелината на горните покрития. По този повод ще се съсредоточим специално върху самото проектиране на стълбище и идеалните размери.

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

Какво влияе върху размерите и планирането на стълбището?


Въпреки че на пръв поглед може да изглежда различно, не трябва да се избягват определени правила за монтаж на стълби. Безопасността е на първо място, тъй като неправилно монтираните, всъщност лошо планираните и изчислени стълбища представляват опасност. Размерите на стълбите се влияят от два решаващи фактора. Първият е пропорциите на човешкото тяло, които са служили като основа за по-нататъшно проектиране от незапомнени времена. Друг важен фактор, който влияе както върху оразмеряването, така и върху самия външен вид, тоест формата на стълбището, е наличното пространство.
Пропорции на човешкото тяло
Тук всъщност, става въпрос за пропорциите на човешкото тяло, които служат като основа за определяне на минималните условия за удобно и най-вече, безопасно движение. И така, какъв е средният потребител на стълби? Чрез различни видове тестове и изчисления е установено, че човек със среден ръст и тегло, когато слиза или изкачва, заема от 60 до 90 cm ширина, 35 cm дължина в изправено положение, тоест 75 cm при ходене, че средната дължина на крачката му е 63 cm, а височината на самото стълбище трябва да бъде от 180 до 200 cm, за да не удари главата си в тавана.
Свободно пространство
Наличното пространство е другият важен фактор, който основно влияе върху дизайна на стълбите. Ако има повече място, можете спокойно да си позволите стълбище с по-големи размери от минималните предписани изисквания. На практика, това не означава нищо повече от по-удобно и безопасно движение по тях. Колкото по-голямо е пространството, толкова повече възможности имате за практичен и функционален дизайн на стълбите, които да се свържат по-добре с останалата част от интериора и да го направят по-богат. Проучванията обаче показват, че повечето клиенти искат стълбище с минимални размери, за да заема възможно най-малко място, но едва ли някой си мисли, че такива стълби ще бъдат по-малко удобни и безопасни при ежедневна употреба, особено в условията на днешния забързан ритъм на живота.
Ако е възможно, заложете на малко по-голямо стълбище, защото изкачването и слизането по него ще бъде много по-безопасно и приятно..


Какво казват изчисленията?


За всички видове стълбища има определени минимални изисквания, които трябва да се вземат предвид при планирането. Няма нищо по-неприятно от например, много плитки или тесни стъпала или твърде високи и стръмни стъпала, твърде тесни или твърде широки стълби и всичко подобно, което затруднява ходенето нагоре или надолу, особено с пълни ръце. Идеално пропорционалните стълбища са тези, направени с подходящите размери.
Оразмеряване на стълби - ширина на стълбите
Широчината на стълбището, т.е. разстоянието между парапетите, е едно от най-важните измерения, въз основа на което може да се определи предназначението на пространството и на цялата сграда. Ширината на стълбището зависи от вида на сградата, в която е поставена конструкцията.
Оразмеряването на стълбите диктува минималната ширина на стълбището
75 cm

За вътрешни стълби, минималната предписана ширина е 75 cm. Стълби с ширина от 75 до 80 cm са характерни за по-малки тавански помещения или спомагателни постройки, където трябва да се пести място или изобщо няма такова, така че тепърва ще се изгражда. Добре е да имате предвид, че този тип стълбище е наистина тясно и не се препоръчва за ежедневна употреба в жилищни помещения.
Стандартни ширини на стълбите
90 cm

Стълбите с ширина 90 cm са стандартни за фамилни къщи. Ето защо, тези от 90 до 100 cm са най-често срещаните, тъй като можете лесно и безопасно да се качвате и слизате по тях, а двама души лесно могат да се разминат с малко отстъпване на място.
Ширина на стълбищата на обществени сгради
120 cm

Ширината от 120 cm е стандартна за главното стълбище в сграда с не повече от 6 етажа и с по-малко от 20 апартамента или други помещения. С други думи, стълбище с ширина 120 cm е предназначено за максимум 100 души.

150 cm

Стълбите с ширина 150 cm са предназначени за сгради с повече от 6 етажа и позволяват използване от максимално 200 души.

180 cm

Стълбището с ширина 180 cm е подходящо за обществени и други бизнес сгради с капацитет между 200 и 300 души.

210 cm

Ширината на стълбище от 210 cm е подходяща за обществени и други бизнес сгради с капацитет от 300 до 400 души.
Оразмеряване на стълби - височина на стъпалата
Височината на стъпалата варира между 17 cm и 21 cm. 21 cm е и максимално допустимата височина, която позволява относително удобно и безопасно ходене. В някои тавани, където е необходимо да се пести място, ще попаднете на 22-сантиметрови дори 23-сантиметрови, въпреки че приличат повече на работни стълби, отколкото на истински стълбища, а придвижването по тях е много трудно и рисковано за възрастни хора и деца. Стандартната височина на вътрешните стълби е 17,5 cm.
Оразмеряване на стълби - дълбочина на стъпалата
Съгласно приетите норми е определено, че минималната дълбочина на стъпалата трябва да е 23 cm. Основното правило при определяне на идеалната дълбочина на стъпалото е дължината на човешкия крак. Следвайки тази логика, тъй като възрастните обикновено имат по-дълги крака, се определя стандартната дълбочина на стъпалата да бъде между 27 и 30 cm.
Оразмеряване на стълби - наклон на стълбите
Наклонът на стълбите се получава автоматично чрез определяне на височината и дълбочината на стълбите. Но идеалното съотношение между дълбочината и височината на стълбите и съответно идеалният наклон за безопасно и безпроблемно ходене се получава чрез проектни изчисления. Теоретично погледнато, идеалният наклон на вътрешни стълби е 30°. При изчисляване на наклона трябва да се вземе предвид специално уравнение: 2 x v + d = 63 cm (v=височина, d=дълбочина). От така поставената формула може да се заключи, че при евентуална по-малка височина на стъпалата ще е необходима по-голяма дълбочина, тоест площ. Затова твърде ниските стъпала не са подходящ избор, защото стълбището заема повече място от необходимото.
Уравнението за изчисляване на размерите на стълбите едновременно предоставя основни данни за общия брой стъпала и тяхната минимална необходима дължина, ширина и височина. Просто казано: с това уравнение можете да проектирате идеални и удобни стълби, които отговарят на стандартите..


Планиране на местата за почивка (стълбищните площадки)


Площадката играе важна роля в случаите, когато дължината на стълбите в план е по-къса от необходимата разлика във височината, която трябва да се преодолее. Използването на площадка е необходимо, ако стълбищното рамо ще има повече от 18 стъпала. За такава площадка е предвидена минимална дълбочина от 90 cm, което е обичайният размер за еднофамилна къща. С други думи, дълбочината на площадката трябва да бъде равна на ширината на стълбите, тоест на тяхната рамка.
Стълбищен парапет
Според правилата, всяко стълбище трябва да бъде оборудвано с парапет, който осигурява безопасност и опора при ходене, което е особено важно за децата и възрастните хора. Идеалната височина на парапета е между 85 cm и 95 cm, измерена от нивото на стъпалото. Отделно правило важи и за всички празнини между парапета и стъпалата. Максимално допустимият размер на всякакъв вид такива отвори е 15 cm.
Затворено стълбище
При затворените пожароустойчиви стълбища, характерни за високите и други обществени сгради, е важно да се спазва правилото вратите да не се отварят над стълбите, а в обратната посока.
Допустими отклонения в размерите на отделните стъпала
При проектирането и оразмеряването на големината на стълбището, първо се определят границите или рамката на конструкцията. След като се определят размерите, се преминава към наклона на стълбищното рамо и размера на отделните стъпала. При това, трябва да се внимава всички те да са еднакви или възможно най-близки по размер; според стандартите на така наречената добра практика се допускат максимални отклонения от 6 mm. От гледна точка на безопасността, при ходенето разбира се, е по-добре да няма разлики във всяко отношение..




КАКЪВ ЕСТЕСТВЕН ПАРКЕТ ДА ИЗБЕРЕМ – ЛАКИРАН ИЛИ ОМАСЛЕН?

Това е въпрос, който ни се задава почти всеки ден в магазините. Кое е по-добре, когато избираме естествен паркет – омаслен или лакиран? За да ви помогнем да изберете, ще...

Виж още

Как да разберем подходяща ли е декоративната мазилка, която сме избрали?

Наред с декоративните си функции, основната задача на мазилката е да защитава строителните елементи на сградите от атмосферните влияния, като повишена влага, замърсявания и микроорганизми. Мазилките трябва да бъдат здрави,...

Виж още

Каменни облицовки MATHIOS STONE

Стъпка по стъпка и с необходимите материли в статията ще Ви покажем как правилно да монтирате каменни облицовки MATHIOS STONE. Почистете основата от прах и мръсотия, за да прилепне добре...

Виж още

Чиста Вода в Басейна

Чистата вода в басейна не е просто въпрос на естетика – тя е крайно важен аспект за поддържане на здравословна среда. Грижата за водата в басейна изисква правилно балансиране на...

Виж още

Какво точно е сглобяеми къщи?

„Сглобяеми“ е широк термин в модерното жилищно строителство, който успява да опише нищо конкретно, като същевременно обхваща почти всичко. Има редица различни подходи, които могат да се поберат под банера „сглобяеми“,...

Виж още

Сглобяеми къщи

Цената за изграждане на сглобяема къща варира от 300 лв. до 1200 лв. на квадратен метър спрямо етапа на завършване, съответно цената на завършената къща може да е от 36...

Виж още

ЗАМАЗКА – КАКВО Е ТОВА И КАК СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ БЕТОНА?

ЗАМАЗКА – КАКВО Е ТОВА И КАК СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ БЕТОНА? Ако предприемате строителен проект, наличието на правилния вид и количество материали е необходимо, ако искате да избегнете спънки, които могат...

Виж още

Строителен надзор

Изграждането на къща е може би един от най-взискателните проекти, които ще предприемете в живота си. Това често може да предизвика множество усложнения, които трябва да бъдат разрешени бързо и...

Виж още

Различни видове подпорни стени и тяхното предназначение

Подпорната стена е конструкция, предназначена да задържа почвата или да издържа на натиск върху земята. Това е структура, която е проектирана да запази формата на пейзаж, откъдето идва и името...

Виж още