Мухъл по стените

Защо се появява влага и мухъл по стените

Ако по стените се появят следи от влага, мухъл, плесен или пукнатини, ще е добре веднага да вземете определени мерки. Проникването на влага може да се предотврати чрез правилно полагане на хидроизолация, а напукването на конструкцията чрез статично саниране, тоест чрез инжектиране на стените. Ние проучихме как можете да защитите дома си от тези неудобства. Как се извършва професионален ремонт на влажни стени?
Основната причина за появата на мухъл или неприятна миризма е неадекватната хидроизолация на сградата. Проникването на влага в стените води до ронене и изпадане на мазилката, натрупване на отлагания и образуване на петна, задържане на вода, гниене на дограма, конструкции, структури и арматура и, разбира се, поява на нездравословен плесен. Всички тези явления значително намаляват качеството на живот и стойността на имотите. Следователно кондензацията, мухълът или плесента трябва да бъдат премахнати възможно най-скоро.
Мухълът по стените е опасен за здравето
Мухълът и плесента по стените са много вредни за здравето и влошават значително качеството на живот в дадено помещение, особено ако живущите страдат от някои видове алергии. Много малко количество от тези материи върху стената може да предизвика доста бурни алергични реакции, особено при деца. Според оценки на изследователи и здравни служби плесента по стените предизвиква алергии на един от 20 души.
Плесените по стените застрашават и конструкцията на сградата
Мухълът и плесента се причиняват от влага, която остава по-дълго върху повърхностите на стените. Когато видите петна по стената, това означава, че вече има проблем вътре в стените. Тази влага лесно прониква в двете посоки и се разпространява през конструкцията, особено ако хидроизолацията не е добре направена и ако има пукнатини по стените. На тези места влагата кондензира и по този начин разрушава конструкцията. Това намалява носимоспособността и изолационната способност, тоест безопасността, дървесината започва да гние, а ако конструкцията е стоманобетонна, тя започва да корозира.
Мухълът и плесента по стените показват много по-големи проблеми вътре в стените.

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

Саниране на влажни стени, хидроизолация


Санирането на влажните стени е необходимо и то възможно най-бързо, тъй като отлагането само влошава състоянието, което в никакъв случай няма да изчезне от само себе си. Днес, благодарение на съвременните технически и технологични решения, санирането се извършва по-лесно и по няколко начина, а успехите са трайни.
Хидроизолация на основи и стени
Единствената гаранция за трайна защита на всеки обект от влага е монтирането на висококачествена хидроизолация. Хидроизолацията е най-евтиният вид изолация, въпреки че инвестицията няма да донесе подобрение, ако изолацията е поставена неправилно; така че потърсете опитен майстор. Неадекватната и лоша хидроизолация може да доведе до сериозни проблеми и високи последващи разходи за ремонт.
Със сигурност, за всяка нова сграда се предвижда и изпълнява хидроизолация. Хидроизолация на основите, дренаж, хидроизолация на избените помещения, сутерена, балкона и терасата са само част от междинните стъпки по време на строителството. Разбира се, може да се извърши и последваща хидроизолация на по-старите сгради. Извършва се чрез механично изрязване или пробиване на тухлени, каменни или бетонни стени и поетапно поставяне на хидроизолационни плочи, т.е. водозадържащи, както и предпазващи от повторна поява на мухъл по стените.
Такова саниране на влажни стени е малко по-инвазивна и скъпа процедура, но гарантира стабилни и дълготрайни резултати..


Саниране на стени, инжектиране


Какво е инжектиране на стени
Понякога обаче, проблемът не е причинен от влагата, а от статичната нестабилност на конструкцията, която се напуква, сляга и не е устойчива на трусове. Възможните причини са слабо укрепен или компресиран фундамент преди началото на строителството, деформирани основи поради неравномерно изкопаване на фундаментната яма, отмиване на материалите под основата поради лош дренаж, омекване на буферната възглавница поради неадекватен дренаж на дъждовна вода или прекъсване на водопроводи, септични ями, канализации и други, както и поради подсушаване и разчистване на мокри терени. За такива ситуации най-доброто решение е инжектиране на стените.

Инжектирането е процес на запълване на празни пространства в конструктивни и структурни елементи, който статично укрепва конструкцията, предотвратява увеличаването на капилярната влага и постига водонепропускливост на конструкцията.
Инжекционна смес
В зависимост от вида на конструкцията и желаните ефекти от санирането, може да се избира между различни инжекционни смеси, към които може да са прибавят добавки за набъбване, против повишаване на капилярната влага, пуцолан (вид почва добавяна към цимента или мазилката), бял цимент , вар и други подобни.
Инжектирането на стени е обичайна практика, която успешно решава санирането на влажни стени
Епоксидната смола се използва за инжектиране на бетон и леки повреди, тъй като прониква много по-добре в конструкцията. Това е висококачествена, но малко по-скъпа процедура. Силиконовата емулсия намалява пропускливостта на влага. Полиуретаните се използват за отстраняване на по-сериозни повреди на конструкцията. С тях се постига водонепроницаемост на строителните конструкции. Каменни и комбинирани каменно-тухлени зидове се укрепват с инжектиране на циментова маса.
Процес на инжектиране
Първо се пробиват отвори в определена част от конструкцията и в тях се поставят подходящи инжекционни принадлежности. Инжектирането е много прецизна процедура, тъй като всички стъпки се изпълняват в точно определен ред. Специалистът определя дълбочината, диаметъра и броя на отворите, в зависимост от състоянието на конструкцията и предварителния анализ, получен чрез сондиране.

Следва подготовката на инжектирането на циментовата мазилка с добавки, които поради своите хидрофобни свойства частично решават проблема с капилярното овлажняване на основата. Налягането на инжектирането се регулира според здравината на плочите и конструкцията, а количеството на инжекционната смес - според степента и броя на пукнатините и кухините в конструкцията..


Саниране на влажни стени – технология на кристализация


Стоманобетонът е особено проблематичен материал, когато става въпрос за образуване на мухъл. Той е много порест, така че механични повреди или дори леки трусове, които може изобщо да не се усетят, създават пукнатини, едва видими с просто око. Такива пукнатини са идеални за проникване на вода. Проникването на вода не причинява появата на мухъл или плесен по стените, а по-скоро корозия или ръждясване на стоманената армировка в бетона. Решението за саниране на влага и мухъл, тоест защита на бетона от проникване на вода, се предлага чрез революционна технология за кристализация, която е сравнително нова на пазара.

Технологията на кристализация се основава на добавки, които се прибавят към бетона по време на етапа на приготвяне на сместа; в противен случай те не влияят по никакъв начин на неговите механични свойства. Добавката предизвиква химическа реакция, която възниква, когато бетонът влезе в контакт с вода. В този случай се образуват микрокристали от отпадъчни минерални продукти и вода, които са водоустойчиви или неразтворими и затварят всички микропукнатини с размер до 0,5 mm. Този химичен процес, който се развива от само себе си, предотвратява по-нататъшното повишаване на капилярната влага, тъй като кристалите в реално време запълват всички новообразувани микропукнатини, така че изобщо да не настъпят големи щети.
Така наречените активатори, които предизвикват химическа реакция и автоматично затварят микропукнатините в бетона, остават в материалите през целия живот на обекта.
Саниране на мухъл по стените - премахване на термомостове
Мухълът и плесента по стените може да се появят и поради създаването на топлинни мостове. Топлинни мостове възникват, ако топлинната обвивка на сградата не е проектирана правилно или е изпълнена лошо. Най-често се получават при съединенията на различни материали и строителни елементи или на два строителни елемента. Първата стъпка, необходима за този тип саниране, е да се определи местоположението на топлинните мостове. При откриване на тези места (най-често чрез заснемане с термовизионна камера) се поставя топлоизолация, ремонтират се детайли и фуги, уплътняват се пукнатини.
Процес на електроосмоза
Това е процес, който протича без използването на каквито и да е химикали и чиято цел е да обърне капилярния поток на влагата, което води до това водата да започне да се движи обратно към земята. Електроосмозата се основава на техниката на импулсен резонанс, който се извършва с устройство, определящо резонансната честота на навлажнената част от стената и след това обръща капилярния поток на влагата с електрически импулси. Благодарение на този процес, влагата от капилярите, всъщност, започва да се връща обратно в почвата.
Тази система е особено полезна там, където те не са разрешени големи намеси в конструкцията на сградата или на самата нея поради опазване на културното наследство.
Електроосмозата значително подобрява енергийната ефективност на сградата и намалява количеството влага в стените. Системата е икономична и издръжлива. Тя включва отстраняване на капилярната влага без химикали или други токсични вещества, а самият процес е екологичен и безопасен за хората. Когато устройството достигне пълна мощност, то работи в диаметър от цели 32 метра, което означава, че системата може да покрива едновременно няколко помещения в по-голяма сграда или дори цяла по-малка. Ако постройката е по-голяма, се монтират повече устройства на повече места.
Саниране на влага, превенция
Какво можете да направите, за да предотвратите появата на мухъл или плесен по стените
След като плесента или мухълът вече са се появили, превантивните мерки са безполезни. Преди това,, обаче има много неща, които можете да направите сами, за да предотвратите образуването на кондензация, мухъл или плесен по стените. Първата стъпка към това е, разбира се, правилно планирана, проектирана и качествено построена къща, която можете да изградите с добър проектант и надеждни изпълнители. Има обаче процедури, или по-точно навици, с помощта на които може успешно да се регулира влажността в помещенията и така да се предотвратят нежелани последствия.
Вентилация
Стаите с повишена влажност, като банята и кухнята, трябва редовно да се проветряват. По този начин можете да предотвратите натрупването на влага, която кондензира и, в крайна сметка, се превръща в мухъл или плесен. След взимане на душ, къпане или продължително интензивно готвене винаги трябва да осигурите добра вентилация на помещението и да отворите прозорците за няколко минути (продължителността зависи от времето на годината - през зимата са достатъчни няколко минути, а през лятото - понякога час). Ако имате механична вентилация, няма да е необходимо проветряване, тъй като помещението вече се проветрява механично и автоматично.
Отопление
Препоръчваме ви да намалите отоплението на стаите до минимум, когато не се намирате в тях, независимо дали за кратко или дълго време. В идеалния случай температурата вътре никога не трябва да пада под 10°C, защото хладните помещения изсъхват много по-бавно, по-дълго и по-неефективно и по-късно ще изразходвате много повече енергия, за да ги затоплите до оптималната, така наречената стайна температура.
Цени на инжектиране на стените
Цената на инжектиране на стени с фугираща смес зависи от вида на стената (каменна, тухлена, бетонна...), размера и броя на пукнатините и въздушните кухини, самата инжекционна смес (обикновена, хидрофобна...), спомагателните работи и, разбира се, изпълнителят..




Съвети за избор на качествени ламелни огради

Ламелните огради стават все по-популярен избор сред собствениците на жилища. Този модерен и стилен подход към сигурността и декорацията на двора предоставя комбинация от издръжливост, естетика и функционалност. В тази...

Виж още

Премахване на влага Цени

Колко струва премахването на влага? В зависимост от вида и степента на повреда, влагата и плесените могат да се отстранят по различни начини. Премахването на причината може да бъде много...

Виж още

От какво зависят цените на плочките за баня?

От какво зависят цените на плочките за баня? Цената на плочките за баня зависи от следните няколко фактора. На първо място е държавата производител. Естествено, българските предложения са най-достъпни и често...

Виж още

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА LED ОСВЕТЛЕНИЕТО?

Преди да стигнем до модерните LED осветителни тела, трябва да знаем през какво е преминало човечеството, докато стигне до тях....

Виж още

Предимства на външната изолация на стените

Изолацията на външни стени (EWI) става все по-популярна поради многобройните си предимства. Едно от основните предимства на изолацията на външните стени е, че тя спомага за подобряване на топлинните характеристики...

Виж още

Колко струва монтажът на ламиниран паркет?

Средната цена на ламинирания паркет е 17,49 лв. на кв.метър, а цената за поставянето му е около 3,50 лв. на кв.метър. Тоест за услугата плюс материалите се заплащат средно 21...

Виж още

Умни домове и бъдещето на жилищната индустрия

Умните домове са все по-популярни в световен мащаб. Според проучване на McKinsey & Company, до 2025 г. до 40% от всички нови жилища в света ще бъдат умни. Това се...

Виж още

Геодезия цени

Колко струват геодезическите измервания? Геодезистът e специалист, който предлага услуги за различни измервания: основно измерване, маркиране или трасиране на граници, комасация, парцелиране, измерване и вписване на обекти и имотите, върху...

Виж още

Най-добрите видове изолация на външни стени

Има няколко варианта за външна изолация на стени, които могат да бъдат разделени на две категории: самият изолационен материал и покритието или мазилката, нанесени върху него. Този тип изолация е...

Виж още