Материали за външна топлоизолация на къща
Поставянето на топлозиолационния слой от външната страна на къщата, се извършва след завършване на грубия строеж на стените и преди направа на мазилките. Важен момент е да се подбере топлоизолационен материал, който да позволява преминаването на водните пари, отвътре навън.
Материали за външна топлоизолация:
- EPS (екструдиран полистирен) – изкуствен полимер, изграден от полистиренови сфери, изпълнени с въздух. Материалът е лек, притежава ниска топлопроводимост (λD 0,039- 0,040 W/mK) и висока паропропускливост (µ=25-40). Познат е и под наименованието стиропор.
- ЕPS графитна изолация – произведен по аналогична технология като екструдирания полистирена, но с добавка на графитни частици. По този начин към предимствата на обикновения EPS се добавят: отразяване на инфрачервени и UV-лъчи и силно намалена топлопроводимост - λD 0,029- 0,032 W/mK
- ЕPS-F – сравнително нов продукт, произведен изцяло от първичен материал (без рециклати ). Плочите са по-хомогении и по-устойчиви на атмосферните влияния. Притежават по-висока якост на натиск. Използвани като топлоизолатор, те поддържат стените топли, редуцират шума в сградата и регулират влажността на въздуха. Недостатък е по – високата им цена.
- ХPS – екструдиран пенополистирол. Камерите на материала са много малки – под 1 милиметър и образуват затворена структура, която на практика е напълно херметизирана – не пропуска вода и водни пари. Притежава много добри топлоизолационни показатели - λD = 0,030 W/mK, по – плътен e и има по- висока якост на натиск от EPS. Основен недостатък е изключително ниската паропропускливост, поради което екструдирания пенополистирол е неподходящ за фасадна топлоизолация. Препоръчително е използването му за изолация на термо-мостове, покривни плочи, тавани,подове, сутерени, цокълна изолация и елементи с големи натоварвания.
- Каменна вата – естествен продукт, получен чрез разтапяне на вулканични скали, от които се извличат нишки. По специална технология те се слепват със силиконови съединения и смоли. Притежава много добри топлоизолационни качества: топлопроводимост λD 0,030 W/mK и изключително висока паропропускливост. Основен недостатък е по-сложният монтаж, който оскъпява строително - ремонтните работи.
На всеки материал съответстват: лепилна и шпакловъчна смес,стъклотекстилна мрежа, материали за механично закрепване и ъглови профили. След като бъде избран материалът, с който ще се изпълни външната топлоизолация се закупуват и подходящите допълнителни материали за монтаж.
- Мазилки – като завършващия слой, те придават не само естетичен завършек на сградата, но от качественото им изпълнение зависи и експлоатационния срок на топлоизолацията. В зависимост от съставките им се разделят на сухи и готови мазилки.
Сухите мазилки са изработени от естествени материали, обикновено на вароциментова основа и добавки. Предимствата им се изразяват в по-високата паропропускливост и по- ниската цена. Основни техни недостатъци са слабата устойчивост на слънчевите лъчи, която води до промени в цвета и влагоабсорбиращата им способност.
Готовите мазилки притежават отлична устойчивост на атмосферните влияния, не абсорбират влага и не се влияят от слънчевите лъчи. Техен недостатък е трудоемкия, сложен и скъп процес на полагане – върху два слоя шпакловка се нанася грунд и след него – готовата мазилка.
Поискай безплатен оглед и оферта!
Контакт форма
Ние Ви осигуряваме всички необходими майстори за цялостен ремонт а Вие се договаряте само с един изпълнител.
- Бърз оглед и подробна оферта
- Договор и поемане на гаранции за цена, срок и качество
- Издаване на платежен документ и поемане на всички законови гаранции за ремонта
- виж цени
Изпрати запитване
Получи оферта...
- Запазете час за оглед!
- Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
- Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!