Защо мазилката се напуква?

Полезно - Защо мазилката се напуква?

Пукнатините могат да бъдат признак за повреда на мазилката и е вярно, че пукнатините са част от историята на сградите. Те обаче също са признаци на структурна слабост, която може да доведе до допълнителни проблеми, ако не бъде коригирана. И така, защо мазилката се напуква? Има ли начини да ги предотвратим? Поправими ли са?
Първото нещо, което трябва да разберете за мазилката, е, че тя няма най-гъвкавия състав. Въпреки че можете да бъдете доста креативни с него (особено с текстурата), мазилката има тенденция да се напуква лесно. Такива пукнатини обикновено се причиняват от бързи промени в температурата на дома, разширяване или свиване. Все пак има някои неща, които можете да направите, за да предотвратите това да се случи във вашата мазилка.

Напукването на мазилката е често срещан проблем при по-старите домове. Има няколко причини, поради които това се случва. Пукнатините могат да бъдат резултат от термично движение, слягане на основа или перваз или дори излагане на влага за продължителен период от време. Степента на пукнатината също може да варира при различните видове мазилки .

Но има и нещо повече. Някои от често срещаните причини мазилката да се напука са:

Свиване на мазилка
Сухо свиване
Структурни пукнатини
Отлепване
Ухилен
Липса на твърдост
Пукане
Разширяване на шпакловка
Нека разгледаме всеки по-подробно.

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

Свиване На Мазилка


Пластмасови пукнатини при свиване е името, дадено на състояние, което се случва в стени и тавани, където нивата на влага спадат драстично за кратко време. Процесът на улавяне и извличане на вода е известен като обезвлажняване.
Сухо Свиване
Пукнатини от сухо свиване се появяват, когато течността в мазилка или мазилка се изпари. Те се случват, защото растителните материали - като цимент и вар - се свиват, когато изсъхнат. Тези пукнатини са стабилни, но трябва да се запълнят с пълнител преди боядисване.

Структурни Пукнатини
Структурните пукнатини се причиняват от движение на основата, разширяване на влагата, свиване на тухлена стена и разширяване на покривната плоча. Тези видове пукнатини обикновено се образуват в прави, вертикални линии или диагонални линии.

Отлепване
Проблемът с разлепването е, че вътрешният слой се свива по-бързо, когато е сух, а външният слой се свива по-бързо, когато има добра вентилация. Измазаната стена често звучи кухо при почукване, което показва наличието на кухина. Разликата в термичното разширение на външния слой мазилка и вътрешната мазилка причинява образуването на въздушен джоб, който произвежда кух звук.

Ухилен
Появата на гипсови стени, когато позицията на фугите на хоросана е ясно видима през мазилката, е известна като ухилване. Основно се дължи на разликата в капацитета на засмукване между тухлените стени и циментовия разтвор, използван за мазилка.

Липса На Твърдост
Лошото качество на циментовия разтвор води до напукване и по-малка твърдост, което се дължи на излишното количество пясък и прах в него. Това се случва главно поради смесване на вода с лошо качество и добавяне на допълнителна вода след първото смесване.

Пукане
Пукането се образува от гипсовата стена, която се образува от наличието на замърсители в сместа. Пукането образува конични фрагменти, които излизат от повърхността на мазилката, оставяйки дупки с различен размер. Причинено от влага обикновено се появява и може да бъде отстранено чрез нанасяне на циментов пълнител и боя за покритие.

Разширяване На Шпакловка
Разширяването на мазилката е проблем, свързан с влагата, който може да бъде предотвратен в началните етапи. Причината за влага се дължи на мокри стенни покрития, недостатъчна циркулация на въздуха или постоянно висока влажност на околната среда. Ако това увреждане вече е настъпило, отстраняването на гипса и нанасянето на дишаща мазилка са два процеса, които могат да коригират проблема..


Защо Мазилката Се Напуква При Изсъхване?


Контролът на влагата е ключов, когато става въпрос за мазилка. Ако вашият проект изпитва напукване, тогава има голям шанс проблемът да произтича от дисбаланс във влагата.

Има няколко причини, поради които вашата мазилка се напуква при изсъхване:

Пясъкът или зърното са лошо смесени – Трябва да разполагате с професионален миксер, за да сте сигурни, че във вашата мазилкова смес няма частици с груба текстура. Това може да доведе до тяхното отделяне, което в крайна сметка води до пукнатини в мазилката.
Директна слънчева светлина – когато мазилката е директно изложена на слънчева светлина, окисляването на мазилката може да се извърши по-бързо. Топлината ще изсуши влагата с по-бързи темпове, което ще доведе до пукнатини.
Контакт с вятъра – Продължителният контакт с вятъра може да причини драстично проветряване, което да доведе до преждевременно изсъхване на мазилките.
Абсорбция на влага – тухлите около материала понякога могат да абсорбират влагата от мазилката, което води до по-бързо изсъхване. Тъй като тухлите са порест материал, шансовете това да изсмуче цялата влага е много вероятно.
Боядисване на повърхността преди изсъхване – Важно е да не боядисвате повърхност, докато не сте напълно сигурни, че слоят е напълно изсъхнал. Това прекъсва подаването на въздух, причинявайки много пукнатини, които разделят и слоевете боя..


Стъпки За Запълване На Пукнатина С Уплътнител


Мазилката не е перфектната среда и неизбежно ще се напука. Ако се появи малка пукнатина във вашата мазилка, може да успеете да я поправите сами с тези лесни стъпки.

Почистете всички прахови частици или отломки около пукнатината
Нанесете малко лепило в пукнатината
Разстелете уплътнителя върху пукнатината, за да я покриете правилно.
Дайте му малко време да опитате. Времената могат да варират в зависимост от избрания от вас уплътнител.
Нанесете слой, колкото е необходимо, за да изгладите пукнатината.
Ако слоят стърчи навън, можете да го шлайфате с шкурка.
Трябва да имате предвид, че ще отнеме известно време, за да завършите, но ако не се паникьосвате, можете да запълните пукнатини и да направите гладко покритие.

Съвети За Гарантиране, Че Мазилката Няма Да Се Напука
Има няколко неща, които можете да вземете предвид, за да извлечете максимума от приложението на мазилката. Те включват:

Използване на висококачествена боя – обикновено, ако качеството на боята е ниско, това може да доведе до лоша адхезия. Важно е да не комбинирате различни марки, тъй като това също може да доведе до разделяне на сместа.
Използване на професионални миксери – важно е правилно да смесвате равномерно пясъка и малките частици. Като такъв, използването на професионален миксер може да ви помогне със същото.
Работете с по-малки слоеве – ще трябва търпеливо да добавяте слоеве с малки постепенни слоеве, вместо да режете върху мазилката. Това ще помогне да изсъхнат по-бързо, ще ги направи по-гладки, ще намали напукването и ще абсорбира по-малко кислородни мехурчета.
Последни Мисли
Важно е да извършите подготвителната си работа преди шпакловка или ще откриете, че закърпвате пукнатините! Сега следвайте тези стъпки и ще имате хубава основа за мазилка и боядисване..




Хидроизолация на баня – как да направим правилно хидроизолиране

По време на строеж на нова сграда е много лесно да се появи влага в конструкцията ѝ. Това неминуемо се отразява пагубно върху строителните елементи, като намалява тяхната здравина и...

Виж още

Кухня - проект, цена, монтаж

Кухнята е стая, в която се прекарва много време. Следователно тя трябва не само да задоволява всички функционални нужди, свързани с приготвянето на храна, но и да бъде красиво проектирана,...

Виж още

Полезни съвети преди асфалтиране

Асфалтирането е един от най-разпространените методи за подобряване на пътната инфраструктура. За да може той да бъде максимално ефективен и устойчив е необходимо да бъде правилно положен. Ето защо решихме...

Виж още

Разликите между шпакловка и мазилка

Шпакловката е материал, използван за запълване на дупки, неравности и други дефекти на повърхности. Това е важна стъпка в подготовката на стени, тавани и други повърхности за боядисване или нанасяне...

Виж още

Кадастър какво представлява?

Кадастърът представлява опис на поземлените имоти. Какви данни съдържа информационната система и какви услуги и справки предлага? Кадастърът е съвкупност от данни за местоположението, границите и размерите на недвижимите имоти в...

Виж още

Предимствата на сглобяемите къщи

Сглобяемите жилища предлагат универсален вариант за съвременни жилищни нужди. Ето малко подробности за сглобяемите къщи: Сглобяемите стоманени къщи се създават чрез обединяване на предварително произведени и фабрично произведени строителни елементи. Той предлага...

Виж още

КАКВО МОГА ДА ПОСТРОЯ БЕЗ РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ?

Законът за устройство на територията (ЗУТ), в чл. 148, ал. 1 поставя като задължително условие за извършване на строителство наличието на предварително разрешение по реда на ЗУТ – „Строежи могат...

Виж още

9 важни стъпки когато купувате нов дом

Покупката на Вашия първи дом е един от най-вълнуващите моменти в живота Ви. В повечето случаи тя представлява най- важната инвестиция, която сте правили до сега и е свързана с...

Виж още

Арматура, какво е арматура?

Армировка (или арматура) е съвкупността от стоманени елементи в дадена стоманобетонна конструкция. Предназначението и е да поема опънни и/или натискови усилия, които бетонът не е в състояние да поеме сам....

Виж още