ВИДОВЕ ФУНДАМЕНТИ

ВИДОВЕ ФУНДАМЕНТИ И ПРОЦЕСЪТ НА ИЗГРАЖДАНЕ

Защо фундаментът е изключително важен в процеса на строителството? Отговорът е лесен – това е конструктивен елемент, който разпределя натоварването от сградата към основата. Полагането на фундамент е една от най-древните човешки дейности. Той поддържа различни конструкции, като пренася натоварването си върху слоеве почва или скали под тях.

Преди повече от 12 000 години неолитните жители на Швейцария са строили къщи върху дълги дървени колове, забити в меките корита на плитки езера. Няколко хиляди години по-късно жителите на Вавилон са използвали тръстикови рогозки като основи на сградите. А древните египтяни са построили своите пирамиди върху каменни блокове, които лежали върху скална основа. Разцветът на фундамента обаче идва в древен Рим. Тогава строителството на фундаменти наистина напредва, като се разработват точни правила и се използва древна версия на съвременния бетон.

Днес всеки е наясно, че фундаментът трябва да бъде надежден по време на неговата експлоатация и икономичен при изграждането му. Следователно целта е да се избере оптималното решение, тоест говорим за безопасност на фундаменти.
Специалистите в сферата на строителството по тази причина използват метода на изчисление по гранични състояния. Това означава, че всички сили, напрежения на деформация и изместване, които възникват в основата и конструктивните елементи на фундамента, трябва да бъдат близки до граничните стойности, но не и да ги надвишават.

Обикновено приблизителната цена на фундамент като процент от другите отделни части на строителната конструкция е 11%.
РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ФУНДАМЕНТИ СПОРЕД НАЧИНА НА СВОЕТО ИЗГРАЖДАНЕ
С годините технологиите при изграждането на фундамента са се развили. По тази причина в наши днес строителите според ситуацията и вида на конструкцията си служат с различни видове фундаменти.

Лентови фундаменти: те се използват за осигуряване на опора за линейни конструкции като стени или колони. Състоят от непрекъсната, равна или стъпаловидна опорна лента, разположена централно по дължината им. Лентовият фундамент се използва за разпределяне на тежестта на носещата стена върху площта на пода и може да бъде направен от обикновен бетон или стоманобетон. Ширината на лентовия фундамент се определя от допустимото налягане на земята и натоварването на сградата. Лентовите фундаменти са най-често използваният тип основа.
Плочни фундаменти: те са от плочи от бетон. Обикновено са с дебелина няколко сантиметра и се изливат по-дебело по краищата. След това здрави стоманени пръти укрепват основата. Този тип фундамент е най-простият и най-евтиният в строителството, изискващ много малко подготовка на място. От структурна гледна точка фундаментите от бетонни плочи осигуряват издръжлива, равна повърхност за подовете. Сгради, построени върху плочни фундаменти, рядко изпитват проблеми със скърцащи тела. Недостатъкът на плочата е провокиран от нейната здравина при екстремни условия.
Фундамент на пилони: тук се използват пилони, тоест стълбове със заострени долни краища, когато има почва с малка носеща способност. Те се набиват а в горната си част се съединяват със стоманобетонна греда или плоча. Те издържат натоварване на основата 15-25 т / кв. и могат да издържат при добро качество почти век.
Фундамент от палети: палетите могат да се ползват като фундамент за работилници, навеси и селскостопански постройки. Палетът се изработва от химически обработена дървесина, която е неподходяща за вътрешна употреба, но е чудесна за проекти на открито. Палетът често се изработва от дъб или друга твърда дървесина, която му помага да издържи теглото на постройката.
ВИДОВЕ ФУНДАМЕНТИ СПОРЕД ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО СИ
Фундаментите се класифицират също и според своето предназначение. По тази причина се разграничават основно 3 вида:

Фундамент за къща: от него зависи надежността и устойчивостта на сградата през годините. В крайна сметка това е основата на цялата бъдеща структура. Тя трябва да бъде професионално изградена и с високо качеството на материалите. Според проекта се полагат фундаменти за едноетажни и многоетажни сгради. Всеки от тях има собствена специфика, за да издържи нужното натоварване.
Фундамент за гараж: той не е толкова сложен, колкото предишния вид, но също е важен за този вид постройки. Фундаментът на гаража обикновено е изграден от бетонен блок или излята бетонна стена. Добре е да има надеждна дренажна система към фундамента.
Фундамент за ограда: на пръв поглед изглежда, че оградите могат и без фундамент. Но това не е така. За да е здрава, дълготрайна и да издържа на всякакви метеорологични условия, оградата трябва да има фундамент. Стълбовете за ограда така ще изпълняват дълго време ефикасно своите важни функции. Фундаментът на оградата осигурява стабилността на цялата конструкция на оградата, разпределя равномерно натоварването върху дизайна на оградата и т.н.

Поискай безплатен оглед и оферта!

Контакт форма

Изпрати запитване

Получи оферта...


Проект:

Град:

Отговор?



  • Запазете час за оглед!
  • Ние ще Ви изготвим подробна оферта!
  • Ще предложим максимално кратък срок за изпълнение!

ПЛИТКИ И ДЪЛБОКИ ФУНДАМЕНТИ


Нека отново да припомним, че основната роля на фундамента е да пренася общите натоварвания от конструкцията върху почвата/ скалите и осигурява нейната стабилност. Той се класифицира в зависимост от дълбочината на два типа: плитък и дълбок. Двата вида имат няколко разлики не само според дълбочината, но и според цената, начина на реализиране, механизма на прехвърляне на натоварването и др.

Плитък фундамент: той е близо до повърхността на земята, обикновено е около 3 метра, или пренася тежестта на малка дълбочина. Лесен е за изграждане. Сравнително евтин е.
Дълбок фундамент: той е на по-голяма дълбочина или пренася натоварването върху дълбоки пластове. Процесът на изграждане на дълбокия е по-сложен. Има по-висока цена
ПОДГОТОВКА НА МЯСТОТО ЗА ФУНДАМЕНТА
Преди да се започне работа по фундамента, е необходимо да се анализира строителната площадка. На следващ етап се правят необходими изчисления и се разработва строителен план. Геодезия и фундамент – каква е връзката?

Фундаментът е пряко зависим от състава на почвения/ скалния слой и нивото на подземните води.

Състав на земния слой

Сградите могат да бъдат построение на почва или на скала. Каква е разликата?
При почвата връзките между почвените частици са няколко пъти по-малки от здравината на самите частици. Частиците могат да бъдат едроблокови, пясъчни и тинесто-глинести.
При скалните основи (седиментни, метаморфни) почвените частици са твърдо свързани помежду си. Те биват няколко вида – много здрави, здрави, средно яки, с ниска якост, с намалена якост, с ниска якост и с много ниска якост.
Тъй като най-горния земен слой има ниска носеща способност, за подготовка за фундамент тя се обикновено се изкопава.

Ниво на подземните води

Когато падат валежи и снегът се топи, водата попива в земята и се влива в подземни реки. На определено ниво в дебелината на почвата се появява слой, напълно наситен с вода, в който се натрупва вода. Глинените почви са с много вода. Но все пак на някаква определена дълбочина има слой, който не пропуска водата,. Тя се натрупва над него или между два такива слоя.
За да се определи нивото на подземните води във всяка конкретна зона, се извършват геоложки и инженерни проучвания. Преди да се положи фундамента, задължително се проучва нивото на подземните води на обекта.
ИЗПОЛЗВАНИ МАТЕРИАЛИ
Изборът на материали за фундамент се определя според вида му. В наши дни се използват основно следните строителни материали за изработка на фундаменти:

Бетон

Това е популярен материал, който представлява втвърдена смес от свързващо вещество, пясък, вода и пълнители. За пълнители, като правило, се използват чакъл, натрошен камък или пясък.
Свързващото вещество в бетона може да бъде цимент, смес от вар със силициеви материали (силикатен бетон), органичен полимер (различни смоли)
Втвърденият бетон е издръжлив, устойчив на вода и замръзване. Използва се доста лесно. При издигане на монолитни основи бетонът се излива в подготвения изкоп в оригиналната му форма. За сглобяеми лентови фундаменти се използват предварително оформени (обикновено във фабриката) бетонни блокове. За по-висока устойчивост на къщата се ползва също и армиран бетон за фундамент. Това е бетон, в който стоманата е вградена по такъв начин, че двата материала действат заедно в съпротивителни сили.

Пясък

Този материал се използва не само като компонент на бетона, но и за създаване на пясъчна възглавница на фундамента.
Горният слой на почвата се отстранява и вместо това в получената вдлъбнатина се изсипва груб или среднозърнест пясък (дебелина на слоя – 50-60 cm).

Дърво

При изграждането на фундамент дървото може да се използва като директен строителен материал (дървени опори за пилотна основа) или като спомагателен елемент (кофраж за изливане на бетон). Дървото е евтин материал и лесно за обработка. Все пак трябва да се отбележи, че дълготрайността му е малка, то е податливо на гниене. Но винаги може да се обработи и да се запази.

Арматурна стомана

Подсилващата конструкция, съчетана с бетон, ще направи фундамента здрав и много устойчив. За да се направи армировка на стоманобетонна конструкция, е необходимо да се използват гъвкави стоманени пръти или мрежи.
Арматурната стомана трябва да е здрава и в същото време доста пластична.

Топлоизолатори или нагреватели

В бетонните и стоманобетонните фундаментни конструкции могат да се положат специални нагреватели. Става дума за изолация на фундамент. Където и да се намира сградата, водата, температурата, въздухът и почвата върху фундамента могат да повлияят на ефективността и целостта на цялата конструкция. Изолацията ефективно намалява загубата на енергия в основата и предпазва от проблеми с влагата. За това се ползват различни материали. Например, експандирана глина (изкуствен порест пълнител под формата на натрошен камък или чакъл). Ползват се също плочи от минерална вата, полистирол (пластмаса с клетъчна структура) и пенополистирол (вид пяна). В последните години широка популярност придоби експандирания полистирен epps. — Rmax.


ПРОЦЕС НА ИЗГРАЖДАНЕ НА ФУНДАМЕНТА


След като се извършат необходимите инженерни и геодезически проучвания на земята, предназначена за изграждане на сграда или ограда се преминава към процеса на изграждане на фундамент.
Не бива да се забравя, че основата на една сграда в бъдеще е невъзможна за промяна и доста трудна за ремонт. Ето защо е нужно високо качество при работата по монтажа на фундамента.

Но първо се изготвят статични изчисления за фундамент. Те визират статичните и динамичните натоварвания. В 21-ви век има модерни софтуерни решения за тази цел. Например WIN-Statik, който е широко използван в Скандинавия.

Днес най-разпространената технология за фундамент в света е изграждането на дълбока плочева или пилонна основа с изкоп. Тя осигурява максимална структурна стабилност и надеждна хидроизолация на сутерена и подземните съоръжения и основата като цяло.

Първа копка, изкоп
Изкопаване на земната повърхност до определена дълбочина
Изравняване на долната част на изкопа
Дренажна система
Прокарване на водопроводните тръби под земята, проверка
Кофражни дейности
Насипва се в шахтата натрошен гранит, който се уплътнява
Излива се първия бетон
Хидроизолацията се полага
Прави се замазка после цимент-пясък
Поставяне на арматура, проверка
Монтаж на полистиролови блокове за изливане на изолирани стени
Изливане на бетон
Полагане на топлоизолация: може да е под, над плочата и от двете страни
Проверка на фундамент от специалисти
Почистване на зоната около фундамента.


СЪВЕТИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ФУНДАМЕНТ


Ето и мнението на строителните специалисти относно правилното изпълнение и контрол на строителство на основата на сградата, за да се гарантира качеството и издръжливостта на фундамента.
Съвет 1
Изборът на място за сградата е първата важна стъпка за изграждане на здрав фундамент.
Съвет 2
Важно е да се проучи състоянието на почвата/ скалата на парцела.
Съвет 3
Изкопните работи за изграждане на фундамента трябва да са на необходимата дълбочина.
Съвет 4
Прави се точна маркировка на всички стълбове, линиите на изкопите по отношение на централните линии на стените.
Съвет 5
Качественото уплътняване на горния слой на изкопаната почва не бива да се подминава.
Съвет 6
Прецизно е нужно да се монтира кофража.
Съвет 7
Армировъчната стомана (арматура) трябва да е много добре монтирана.
Съвет 8
Изливането на бетона се прави според предписанията. Нужен е бетон с утвърдено качество.

РОЛЯТА НА ФУНДАМЕНТА В УСТОЙЧИВОСТТА НА СГРАДАТА
Сградата е нещо повече от стени и покрив. За да бъде издръжлива и здрава, дори на етапа на разработване на проекта, е важно да има висококачествен фундамент. Тази част от сградата, като правило, остава невидима. Но именно тя е ключът към безопасността на нейните обитатели.
Без значение колко квалифицирани майстори ще работят по строителството, то те не трябва да допускат грешки на етапа на монтаж на фундамента.

Ето основните недостатъци в изграждането на фундамент, които специалистите отбелязват:

разрушаване на долната част на сградата поради ниската устойчивост на фундамента към външни фактори;
срутването на сградата поради недостатъчна дълбочина и обем на фундамента;
деформация на стените и появата на пукнатини по тях поради неравномерното разпределение на товара от тях и покрива;
слягане на конструкцията поради промени на терена и въздействието на климатичните фактори.
Ясно е, че преди да се извършат каквито и да е изкопни работи за фундамент, то има различни дейности, които ги предшестват. Специалисти трябва да анализират редица фактори: особености на терена, качество на почвата/ скалите, предназначение на фундамента, материали и др. От тях зависи до голяма степен и крайния резултат.
Единствено и само фирма, която е специализирана в строителството, може да предостави гаранция, че сградата ще има солиден фундамент, който ще издържи дълги години.
За целта се разработва индивидуален проект. В този случай всички показатели, които гарантират надеждността и дългия живот на сградата, ще бъдат изчислени предварително.
Поверете изграждането на фундамент само на квалифицирана строителна фирма с богат практически опит. Вероятно цените за нейните услуги ще бъдат по-високи от тези на самоуките майстори, но всички изисквания на проекта ще бъдат изпълнени на 100%..




Какви са изискванията за поставяне на ограда в собствен имот??

Какви са изискванията за поставяне на ограда на собствен имот? Съгласно чл. 48 от Закона за устройство на територията урегулираните поземлени имоти могат да се ограждат към улицата и към съседните...

Виж още

Полезни съвети при оформяне на гипсокартона за тоалетна

Безспорно един от най-използваните материали при ремонт на жилища, магазини, ресторанти и офиси си остава гипсокартонът. Той притежава редица свойства, с които човек трябва да бъде предварително запознат, преди да...

Виж още

Най-търсените майстори в строителството

Строителството е една от най-нестабилните индустрии, защото е повлияна от всяка лека промяна в икономиката. По време на кризата от 2008-2009 г. строителната индустрия претърпя рязък спад на заетостта от...

Виж още

Предимства при закупуването на имот ново строителство

Закупуването на имот в процес на строителство има много предимства спрямо вече построените имоти. Някои от основните преимущества при избор на апартамент „на зелено“са: По-ниската продажна цена на апартамент „на зелено“ Високата...

Виж още

Ремонт на апартамент в 5 стъпки

Добре устроеният дом е това, което вдъхновява и зарежда всеки човек с жизнена енергия. В същото време дава възможност за собствено изразяване, което прави пространството наистина лично. Пътят от порутения...

Виж още

Какво е шлайфане на бетон и защо е важно?

Шлайфането на бетон е с използване на абразивен инструмент, като машината Husqvarna Hiperfloor, в комбинация с диамантена приставка върху грапави бетонни повърхности, за да се разкрие гладко покритие. Шлайфането на бетон...

Виж още

Гипсови работи цени

Колко струва сухо строителство? Монтирането на преградна стена е лесно и бързо, а цената може да се повиши най-вече заради дебелината на стената и евентуалната шумоизолация. Цената на обикновена преградна...

Виж още

Цялостен ремонт на апартамент

Цялостният ремонт на апартамент е голямо начинание, както организационно, така и финансово. Най-важното в тази дейност е смислената координация на фазите на строителните работи, така че да се изпълняват непрекъснато,...

Виж още

Практични огради

Строителният пазар предлага различни типове ограждения. Каква ограда да изберете, от кои материали – камък, дърво, тухла, метал, бетон или габиони? Ограда като каменна стена? Оградата от камък е дълготраен и здрав...

Виж още